Tisztelt Doktornő!
Bárányhimlővel kapcsolatban lenne két kérdésem. Nagyobbik fiam óvodájában épp járvány van. Ő tavaly decemberben be lett oltva. Milyen fokú védettséget jelent ez számára?Az oltás miatt soha nem is eshet át rajta,örök védettséget jelent, vagy később akár felnőtt korban(amikor viszont súlyosabb lenne) előfordulhat, hogy mégis elkaphatja?
Másik kérdésem, hogy sógornőm 32 hetes kismama és még nem volt bárányhimlős.Van egy kisebb fiam is, aki viszont nincs még beoltatva. Ő veszélyt jelenthet-e rá nézve, ha találkoznak(együtt szoktunk a nagyobb fiamért menni az óvodába a kicsivel, vagyis találkozhatott fertőzött gyerekekkel)? Nagyobb fiam hazahozhatja-e a vírust a testvérének?Vagy akár el is kaphatta már az öltözőben járva?
Válaszait előre is köszönöm! Jelige:bárányhimlő ellen oltva
A bárányhimlő elleni oltás 70-75 %-os védettséget ad. (10 oltottból 3 gyerek megbetegszik). Az oltottak megbetegedése enyhe lefolyású, de fertőzhet ugyanúgy. Amennyiben a nagyobb gyerek nem kapja el, nem viszi haza a fertőzést. Az oltás nem ad életre szóló védettséget, de a vírussal való találkozás erősítheti, meghosszabbíthatja azt.
A kisebbik fiú akkor fertőzheti meg a környezetét, ha maga is beteg lesz. Ilyenkor már a tünetek előtt néhány nappal is fertőz. A kisebbik már az öltözői tartózkodásával is megkaphatta a betegséget.
Üdvözlettel dr.Sebő Zsuzsanna