Kedves Doktornő!
Akkor most megválaszolom a kérdéseit. :)
1. kérdés: Annak idején, mikor legelőször elmentem pajzsmirigy vizsgálatra, tényleg nagyon véletlenszerű előzménye volt. Régen Pesten éltem, és haza költöztem Debrecenben. Most már 2 éve annak, hogy egy nagyon nagy változáson mentem keresztül. Két hónap alatt fogytam le 16 kilót, vagyis 102 kilóról 93 kilóra. Hetente 6 kiló ment le rólam, és nagyon megijedtem, hogy valami komoly bajom van. Naponta mindössze csak 1-2 órát aludtam, és napi 20 km-t, vagy még többet gyalogoltam. Iszonyatosan fel voltam "pörögve", de nem értettem ennek az okát. Aztán Debrecenben elmeséltem egy barátnőmnek is ezeket. Ő javasolta akkor nekem, hogy miért nem nézetem meg a pajzsmirigyemet, hátha valami hormonális oka lehet ennek a változásnak. Ő akkor megnézte, és érezte, hogy tényleg nagyobb a jobb oldali lebenyem. Ezek után mentem el a háziorvosomhoz, neki is mindent elmeséltem, és akkor ő is megnézte, és érezte ezt a göböt tapintás útján. Adott egy beutalót nyaik u.hangra és ekkor derült ki az, hogy van egy 4cm-es göb a jobb oldali lebenyben.
2. kérdés: az előzőekhez visszakapcsolva, semmi panaszom nem volt, nem is tudtam arról, hogy nekem egyáltalán lenne ilyen göböm, nem is láttam, nem is tapogattam, nem is figyeltem soha. Ez csak a u.hang után derült ki. A mai napig nem okoz panaszt. Ha jobban megfigyelem, akkor kicsit nagyobb a nyakam jobb oldala, de mindössze ennyi, semmi több. Az u.hang után nem is mentem el más vizsgálatra, mert aztán Peste kerültem fel, itt lett munkám, és itt kezdtem el járni kimondottan pajzsmirigy szakrendelésre, és itt mentem el a további vizsgálatokra. 2004.06.08,2005.02.21-én voltam u.hangon.
3. kérdés: aspyrációs vizsgálaton is két alkalommal voltam: 2004.09.20.: Makroszkópia: A pm. jobb lebenye kis mértékben megnagyobbodott, benne a középső harmadában egy zöldcseresznyényi, feszes terime tapintható. 1 ml-nyi, sűrű, véres, feketés árnyalatú anyagot nyertünk. Mikroszkóp alatt: A cyt.-i centrifugátum keneteiben nagy tömegű vörösvértest és egyéb vér-alakos elem látható. A dikert kenetekben kevés rostmaradvány mellett nagy tömegben vörösvértest, egyéb vér-alakos elemek mellett néhány colloid csepp látható. Follicularis hámelem az anyagban nincs. Cyt.vélemény: Rendkívül kevés colloidot tartalmazó kenet, colloidos göbből származó anyagnak megfelelhet. A follicularis elemek hiányára a figyelem felhívandó. 2005.03.08.: Makroszkópia: A jobb lebeny 3 cm mobilis, kp. tömött tapintható göb. Mikroszkóp alatt: 4 kikent kenet került vizsgálatra. A kenetek háttere véres, bennük kisebb, nagyobb csoportokban follicularis hámelemek figyelhető meg. A sejtek cytoplasma határa elmosódott, halvány eosinophil. A sejtmagok viszlag azonos nagyságúak, kerekek, ill. oválisak, chromatin tartalmuk finoman rögös eloszlású. Cyt.vélemény: A látott kép strumma göbnek megfelel. Izotópdiagnosztikai ambulancián is kétszer jártam. 2004.09.22: sTSH értéket néztek: 2,0. Vélemény: Sturmma nodosa l.d. Euthyreosis. Egyenlőre csak obs. jav. 3 hónap múlva kontrollra várjuk. Itt készült egy pajzsmirigy szcintigráfia is. 2005.03.30. TSH: 2,2. Vélemény: Sturmma nodosa l.d. /"hideg göb"/ Euthyreosis. Opus jav. Spec. előkészítés nem szükséges.
5. kérdés: gondolom, a diagnózis a fentieben leírtakból kiderül. Nekem ennél többet nem mondtak.
6. kérdés: Mikor megkérdeztem az altatóorvost erről a
kérdésről, akkor ő azt válaszolta, hogy emiatt a göb miatt lenne nehéz megoldani. (Viszont beszéltem egy hölggyel is, akit 4cm-es strumma göbbel műtöttek, valahogy nála is megoldották ezt a problémát, mert élt és virult.)Az altatóorvos azt is mondta, hogy ezek a súly-ingadozások sem
ennek a bögnek tudhatók be, meg az sem, hogy zsírosodik a hajam, arcbőröm, menstruációm előtt migrénes fejfájásom van, hányingerem, hide-meleg rázás, sápadság, mellfájást, stb. Ezek sem voltak korábban. Ezért javasolta azt, hogy más mirigyek működését is meg kéne nézni, és hogy menjek el endokrin-nőgyógyászati kivizsgálásra. Most épp ott tartok, hogy a műtétet emiatt nem végezték el, a endokrin-nőgyógyászati szakrend.-re pedig leghamarabb május 17-én lesz időpontom. Közben múlt év őszén ismét egy hónap leforgása alatt híztam 10 kilót, amit mai napig tartok. Egyszóval nem érzem jól magam így, és nem is tartom normális dolognak ezeket sem. Nem is bánom, hogy elmegyek egy ilyen kivizsgálásra is. Az alatató orvos tanácsára küldött el az ambulancián a doktorúr, de hosszáfűzte, hogy mindenképpen műteni kéne ezt a göböt.
Nagyon remélem, hogy sikerült mindent leírnom, egyedül csak az u.hang vizsgálatokat nem írtam le itt. Ha erre is szüksége lenne, akkor feltétlenül írja meg nekem, és akkor ezt is le fogom írni. Nagyon szépen megköszönöm, ha ezt a borzalmasan hosszú és tömény levelet el tudja olvasni, és válaszolni tud rá! Sajnos rövidebben nem tudtam leírni!
Válaszát nagyon megköszönöm,
Kedves Bumbi! Részletes válaszát köszönöm. l. választ rendben, érthető és ez az első lépés. Nem is szokott panaszt okozni a betegnek az ilyen göb. Ezután természetesen UH-val figyelték azt, hogy van-e változás, valamint próbálták szövettanilag vizsgálni. Az első szövettani mintában lényegében bevérzést találtak, ekkor a göb zöldcseresznyényi volt. 9 hónap múlva UH a göböt 3 cm-esnek méri be, ezért célzottan több helyen megszúrják és anyagot vesznek belőle. Ebből megállapítják, hogy pajzsmirigy szövetet
tartalmazó struma göb. Ezt megerősíti az izotóp is, mert a vizsgálatnak az az eredménye, hogy a pajzsmirigy normálisan működik, bár van benne egy hideg göb. Tehát nem cisztája van. Az altatóorvos válaszát nem értem, tekintettel arra, hogy a göb nem okoz altatási nehézséget. Altatás előtt fül-orr-gégész megnézi a gégét és a hangszalagokat azért, mert le kell írnia 2 dolgot: egyik az, hogy a struma befelé látszik-e és nyomja e a gégét valamelyik irányban. A másik pedig, hogy mozognak-e a hangszalagok, vagy valamelyik béna.Tehát az altatóorvos az altatótubust a szájon/vagy orrob keresztül vezeti le a gégébe és ez semmiféle nehézséget nem okoz neki. A pajzsmirigyben található göb nagysága teljesen független az altatóorvos tevékenységétől. Abban igaza van viszont az altatóorvosnak, hogy Önnek olyan tünetei is vannak, amelyek nem egyértelműen a pajzsmirigyével függenek össze / ne feledje, az Ön pajzsmirigye jól működik, nem termel sem sok, sem kevés hormont!/ ezért célszerű lenne a panaszok okát kideríteni. Ebben segít Önnek a nőgyógyászat és az
endokrinológia. A május 17-i időpont nincs messze. A nyaki UH lelet precíz begépelését is köszönöm, lényegében mindenben megerősíti az előzőekben leírtakat.
Tehát a véleményem a következő: egyrészt okos dolog, hogy
endokrinológiai vizsgálatra elmegy, illetve azt megkezdik. Így fogják tudni tisztázni azt, hogy panaszai hátterében van-e valamiféle hormonális zavar. Ezt kell várnia.Azt gondolom, ennek a függvényében kell döntenie, hiszen ha találnak valamit, akkor azt kezelni fogják. Másrészt a pajzsmirigy göb: az tény, hogy a pajzsmirigylebeny, amiben a göb van összességében is megnagyobbodott és van benne egy göb. Hormontermelés rendben. Viszont a pajzsmirigyet ebben az állapotában folyamatosan és állandóan figyelni kell. Azt, hogy nő-e a lebeny, nő-e a göb, jelentkezik-e másik, vagy több göb és változik-e a hormontermelés. Ezt az állandó kontrollt vállalnia kell. A pajzsmirigyben található göbök általában jóindulatúak. Az Ön esetében sem találtak rosszindulatú sejtet. Viszont ezt is ellenőrizni kell. Általánosságban az a szabály, hogy fiatal betegek esetén, főleg akkor, ha nők, és egyetlen göböt /=szoliter csomót/ találnak, ha a pajzsmirigy izotóp vizsgálat egyetlen hideg göböt talált, a röntgenen pontszerű meszesedés látható /esetleg/, a göb gyorsan növekszik, vagypedig a gön megtapintva csontkemény akkor felmerülhet a daganat vagy daganatos elfajulás lehetősége. Ilyenkor javasolják a műtétet, mert ezzel a probléma végérvényesen megoldható.Mindez független attól, hogy az Ön szövettani lelete nem tartalmaz "ráksejteket.". Sem rá, sem lebeszélni nem akarom, nincs is jogom. Ha rólam lenne szó, akkor egy endokrinológiai kivizsgálás és vélemény után - az endokrinológusnak is megmutatva a pajzsmirigy leleteket és vele megbeszélve - a műtét mellett döntenék.
Elismerésem, hogy ilyen precízen és hibátlanul leírt mindent, remélem, a válaszom helyesen értelmezi, kíváncsian várom azért, mit mond az endokrinológus. Üdvözlettel
dr Gerencsér Emőke