• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Mélyvénás trombózis után


Tisztelt Dr. Úr/Nő!
21 éves lány vagyok. November közepén kerültem be mélyvénás trombózissal kórházba.
A kórházban egy ultrahangos érvizsgálat után azonnal befektettek és 60mg-os Clexane-t adtak nekem, amit azóta is naponta 2x szúrok magamnak reggel és este. Augusztusban kezdtem el fogamzásgátlót szedni, miután az erős menstruációs görcseim miatt folyton az ügyeleten kötöttem ki. A kórházban azt mondták, nagy a valószínűsége annak, hogy magas a trombózis kialakulására való hajlam bennem, és a gyógyszer "mellékhatásaként" lett trombózisom, mert az csak elősegítette ezt.
Ennek kivizsgálására sajnos január elejéig kell várnom, ugyanis csak akkora kaptam időpontot a Honvéd kórházba. A kórházban, ahol 1 hétig feküdtem a lábammal, pedig közölték, hogy csak akkor menjek vissza, ha megvannak az eredményeim, addig pedig a háziorvosom tájékoztat mindenről. Ő azonban nem sok tanácsot tudott adni, ráadásul a lábamba sem lát bele, a Honvédban pedig előre szóltak, hogy a vizsgálat után még 1 hónap, míg megkapom az eredményeimet. Ez kissé aggasztó, mert addig még több, mint 2 hónapnak kell eltennie, én pedig azt sem tudom, hogy használ-e megfelelően az injekció, vagy hogy mi van a lábammal. Persze ott a magánorvos, mint egy lehetőség, de sajnos anyagilag nem tehetem meg, hogy bizonyos időközönként hozzá járjak.
Most már lassan 4 hete azzal vagyok itthon, hogy annyit tudok, állítólag az utolsó vérvételi eredményemből kimutatták, van már kevés vérkeringés a lábamban, és reménykedem, hogy a Clexane-nak köszönhetően ez lassan, de javul, és nem lesz újabb trombózisom.

Azonban felmerült bennem néhány kérdés, annak reményében, hogy Öntől választ kapok rájuk:
1, A Clexane-ról olvastam néhány helyen, hogy nem vérhigító hatású és inkább a trombózis kialakulásának megelőzésére szolgál. Így trombózis után, ugyanannyira hatásos-e mint más vérhigítók? Illetve nem kellene hamarabb váltanom más gyógyszerre?

2, Mikortól javasolt a mozgás/sportolás? Év elején életmódváltáson estem át, azóta egészségesebben eszem és heti 4-5 alkalommal legalább 1 órát mozogtam (főleg tánc, illetve futás volt ez), és hiányzik a mozgás. Olvastam, hogy trombózis után inkább az úszás és biciklizés javasolt, azonban pontosan azt nem írták, hogy mikortól lehet ezeket elkezdeni, illetve mennyi az a megengedett idő, amíg pl. biciklizhetek, és lehet-e azt fásli/gumiharisnya nélkül tenni. Itthon van szobabiciklink, így azt tudnám használni.

3, Járáskor fáslizom a jobb lábam, és óránként 1x legalább felállok sétálni pár percet a lakásban, illetve ha fekszem vagy ülök (de ekkor is felteszem a lábamat), akkor pár percenként mindig kicsit megmozgatom, körközök vele, stb.
Azonban fürdésnél kénytelen vagyok fásli nélkül lenni, de olyankor is csak a bal lábamon állok, míg a jobb fel van húzva. Ez mindig csak néhány másodperc, de észrevettem, hogy ilyenkor belilulnak a jobb lábamon az ujjaim, de ahogy megint felteszem őket, ez szép fokozatosan megszűnik. Ez teljesen normális, mivel ezen a lábamon volt a trombózis, vagy aggódnom kellene emiatt?

4, És lenne még egy utolsó kérdésem. Ahogy említettem feljebb, az erős menstruációs görcsök miatt kezdtem fogamzásgátlót szedni. Azonban most, hogy abbahagytam a szedését, számítok ezek visszatérésére. A kórházi orvosom írt fel nekem 50mg-os Cataflam-V fájdalomcsillapítót, amit ő is szedett emiatt. Olvastam több helyen is, hogy vigyázni kell a fájdalomcsillapítókkal, ha véralvadásgátlókat szedünk, illetve a Clexane betegtájékoztatójába is bele van írva ez. 2 héttel ezelőtt már szedtem be Algoflex-et 2 alkalommal, és akkor már szúrtam magam a Clexane-nal is. Nem lesz-e probléma abból, hogy valószínű havonta 2-3 napig fájdalomcsillapítot is veszek be?

Elnézést a hosszúra sikerült "levélért", és ha időt szán a válaszadásra, azt megköszönném.
Tisztelettel:

A kérdéseinek egy részére nem tudok válaszolni, de a többire megpróbálok. Az említett gyógyszer a már kialakult trombust nem oldja fel, de a továbbterjedését és máshol vagy ismételt kialakulását megelőzi. Tartós kezelés során át lehet állítani a beteget tablettás véralvadásgátlóra, de erre én nem vállalkozhatom, általában kórházban állítják át. A mozgással kapcsolatban azt tanácsolják, hogy a tünetek jelentkezése után 2-3 héttel lehet a fokozatosan intenzív terheléssel a mozgást folytatni, de addig sem tanácsos feküdni, hanem a bepólyázott lábbal minél többet sétálni. A végtag elszíneződése azt jelzi, hogy a trombus nem oldódott fel, vagyis a keringés még jelentősen akadályozott. Az oldódás természetes folyamat. A tánc nem javasolható egyelőre, a séta és úszás igen, a kerékpározással személy szerint óvatosabb lennék, tehát csak kíméletesen. Az úgynevezett non szteroid gyulladáscsökkentők is vezethetnek gyomorvérzéshez, ezért a véralvadásgátló és bármelyik non szteroid (NSAID) gyulladáscsökkentő, mint pl. az említett gyógyszerek, együtt a vérzés veszélyét fokozzák. Remélem sikerült minden lényeges kérdését megválaszolnom.

Lapszemle

Legolvasottabb cikkeink