• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A gyógyszerkutatásról is tárgyalt Debrecenben az EB képviselője

Regionális hírek 2019.11.27 Forrás: MTI
A gyógyszerkutatásról is tárgyalt Debrecenben az EB képviselője

Uniós főigazgató: gyógyszerfejlesztés terén Magyarországnak a jövőben komoly lehetőségei vannak.

A többi között a felsőoktatási intézmény gyógyszerkutatásairól tárgyalt szerdán a Debreceni Egyetemen (DE) az Európai Bizottság regionális és várospolitikai főigazgatóságának főigazgatója.

Vittoria Alliata Di Villafranca az egyetem vezetőivel folytatott megbeszélést követő tájékoztatón hangsúlyozta: nagy hatással volt rá a debreceni Felsőoktatási és Ipari Együttműködési Központ (FIEK) munkája. Az ország egyetlen egészségipari FIEK- programjáról szólva megjegyezte: az egyetem és a gyógyszeripari cégek együttműködésére alapuló európai uniós finanszírozású projekt oltóanyagok kidolgozására, előállítására jött létre. Hozzátette: a gyógyszerfejlesztés terén Magyarországnak jelentős hagyományai, a jövőben pedig komoly lehetőségei vannak.

A főigazgató az iparágat olyan területnek nevezte, ahol az Európai Unió is "szívesen veszi" a befektetéseket. Kiemelte: Magyarország az elmúlt időszakban az egyik legjelentősebb haszonélvezője volt az Európai Unió regionális támogatásainak. A 2021 utáni uniós pénzügyi ciklusról szólva közölte: az Európai Bizottság a jövőben a pénzügyi források koncentrációját szorgalmazza. Szeretnék, ha Magyarország ezeknek a támogatásoknak legalább 35 százalékát innovációra és a versenyképesség növelésére fordítaná. 

Szilvássy Zoltán, a DE rektora elmondta: a FIEK-program alapvető célja, hogy a gyógyszeripari szektorban az egyetemen belül egy sokszereplős fejlesztő központ alakuljon ki. Ebben az együttműködésben az egyetem szándéka, hogy a gyógyszerek nagyszériás gyártásáig, a termékek piaci bevezetéséig partnere maradjon a többi szereplőnek. A 2020 végéig tartó, 8,3 milliárd forintos költségvetésű projekt keretében vállalták, hogy kifejlesztenek két antibakteriális vakcinát, amelyeket kisszériás gyártásban előállítanak.

A program legnagyobb költségvetésű része, az oltóanyag-gyártó kísérleti üzem megépítése a közbeszerzési eljárások miatt várhatóan nem készül el a projekt befejezéséig, ezért a kifejlesztett vakcinákat bérgyártásban állíttatják majd elő - fűzte hozzá a rektor.     A FIEK-központ létrehozására a Debreceni Egyetem a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) keretében csaknem hatmilliárd forint pályázati forrást nyert el. Közép-Európa első, úgynevezett sejtvonalalapú biotechnológiai oltóanyag-gyártó kísérleti üzemét az egyetem, a Richter Nyrt. és a Fluart Kft. közös kutatási programjának keretében hozzák létre.

 

Kapcsolódó hírek