A pajzsmirigy viharral kapcsolatos halálozás a becslések szerint 8-25%.
Szapora szívverés, fogyás, idegesség, remegés- ezek mind a pajzsmirigy túlműködésére utalnak, melyet kezelni szükséges, és nem csak a tünetek miatt, hanem azért is, mert megfelelő terápia nélkül akár életveszélyes “pajzsmirigy viharhoz” is vezethet. Hogy ez mit is jelent pontosan, arról dr. Mutnéfalvy Zoltánt, az Endokrinközpont endokrinológusát kérdeztük.
A pajzsmirigy vihar, vagyis a thyreotoxikus krízis, egy életveszélyes egészségügyi állapot, melyet a kezeletlen vagy rosszul kezelt pajzsmirigy túlműködés okoz. Mivel az életet veszélyezteti, ezért nagyon fontos a probléma korai felismerése és a kezelés mielőbbi megkezdése. A pajzsmirigy viharral kapcsolatos halálozás a becslések szerint 8-25%. A mortalitás oka lehet a pajzsmirigy vihar következtében fellépő szívelégtelenség, szívritmuszavar vagy több szervi elégtelenség. Amennyiben az érintett idejében megfelelő kezeléshez jut, úgy 24 órán belül javulás következik be az állapotában.
A pajzsmirigy vihar pontos oka egyelőre ismeretlen, de az biztos, hogy a pajzsmirigy hormonok hirtelen, nagymértékű megemelkedése áll a hátterében, amit leggyakrabban valamilyen kiváltó tényező generál.
A pajzsmirigy két hormont termel: a trijód-tironint (T3) és a tiroxint (T4). Ezek szabályozzák az anyagcserét, a testhőmérsékletet, pulzusszámot. Pajzsmirigy vihar esetén a pajzsmirigyhormonok magas szintje miatt felgyorsul az anyagcsere, és emiatt a szervezetnek több oxigénre van szüksége, melynek kielégítése érdekében a szív nagyon gyorsan verni kezd, ami szívelégtelenséget okozhat.
A kiváltó tényezők a következők lehetnek:
· A pajzsmirigy túlműködésre alkalmazott gyógyszer hirtelen abbahagyása
· Pajzsmirigy műtét
· Sérülés
· Akut betegségek, például fertőzések, diabéteszes ketoacidózis, szívelégtelenség, gyógyszerreakció
· Szülés
· Jódtartalmú kontrasztanyag
· Radiojód terápia (ritka)
· Égési sérülések
· Stroke
· Súlyosan alulkezelt pajzsmirigy túlműködés
· Kezeletlen pajzsmirigy túlműködés
· Pajzsmirigy túlműködéshez kapcsolódó fertőzés
A pajzsmirigy vihar tünetei
A pajzsmirigy vihar tünetei hasonlóak a pajzsmirigy túlműködéséhez, de ezek hirtelen jelentkeznek és súlyosabbak, erősebbek.
· Szapora pulzusszám (meghaladja a 140 ütés/percet)
· Pitvarfibrilláció
· Hirtelen fellépő magas láz
· Izzadás
· Remegés
· Nyugtalanság
· Zavartság
· Hasmenés
· Eszméletvesztés
Nagyon fontos, hogy az, aki tapasztalja a tüneteket, mihamarabb forduljon orvoshoz, hiszen azonnali kórházi ellátást igényel! Ilyenkor életmentő a gyors terápia, melynek fő mozzanata a pajzsmirigyhormonok képződése és felszabadulása elleni kezelés- mondja az endokrinológus. Ezen kívül szükség van még béta-blokkolók adására a szívpanaszok kezelésére, kortikoszteroidokra, oxigén adására, valamint hűtőtakarókra a testhőmérséklet csökkentése érdekében. Kiemelt jelentőségű továbbá a pajzsmirigy vihart okozó állapot kezelése is.
A probléma megelőzése érdekében fontos a pajzsmirigy túlműködés felismerése, megfelelő kezelése, ami a magában foglalja a helyes gyógyszerszedést is!
Pajzsmirigy túlműködés jelei:
· Fogyás normál étkezés mellett
· Hasmenés
· Idegesség, remegés
· Csökkent melegtűrés
· Verejtékezés, nyirkos bőr
· Állandó “pörgés”
· Menstruációs zavarok
· Hajhullás
· Szapora pulzus
· Álmatlanság, alvászavarok