Édesanyám pajzsmirisgy műtét után tüdőembóliát kapott. Már fiatal kora óta viszeres a lába, és begyulladt a pajzsmirigy műtét után napookal később, amikor hazaengedték a kórházból. A háziorvos gyógyszeres kezelést javasolt. A édesanyám a tüdőembóliából szerencsésen felépült azóta már több, mint 2 év eltelt és jó egészségnek örvend. Azonban idén 5 hónapig folyamatosan visszér gyulladással küszködött. Mivel nyugtalanított a helyzet felkerestünk egy érsebészt, akivel ismertettük az eddigi kórtörténetet. Az orvos megvizsgálta a kórházi zárójelentést, ami a tüdőembólia kezeléséről lett kiállítva. Ugyanabban a zárójelentében a kezelőorvos leírta a mélyvénás trombózis tényét, amit az az orvos megcáfolt, aki a kórház elhagyása előtti láb ultrahangot készítette. A legutolsó mélyvénás ultrahang szerint, ami most készült (2,5 évvel a műtét után) nincsenek arra utaló jelek, hogy a pajzsmirigy műtét után mélyvénás trombózisa volt édesanyámnak, és az édesanyám által leírt tünetek is ezt erősítik meg. A jelnlegi kezelőorvos azt a szakvéleményt mondta: ha csak az alsó lábszáron jelentkezik visszéergyulladás azt nem szükségszerű megműteni. Amennyiben a felső combon jelentkezik a visszérgyulladás, az emóliát okozhat, ezért visszérműtétre van szükség. Jelenleg a visszér műtétre várunk! Kérdéseim:
1. Ha nem mélyvénástrombózis okozta a tűdőembóliát, akkor mi okozhatta? Az alsó lábszáron jelentkező visszér gyulladás, esetleg a láb problémáktól teljesen függetlenül a műtét utáni ágynyugalomtól keletkezett a vérrög?
2. Tudomásom szerint mélyvénás trombózis után nem lehet visszér műtétet végezni. Igaz ez? Ha igen, akkor mi az oka és milyen kockázatokkal jár?
3. Ha elmegyünk visszér műtétre, akkor a vérrög (embólia)
keletkezését ki tudják-e küszöbölni 100%-osan megfelelő kezeléssel a műtét közben, illetve után?
Mielőbbi válaszát előre is köszönöm!