• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Hormon vizsgálat /ki kérheti?/

Orvos válaszol

Érdeklödni szeretnék hogy a háziorvos kérhet hormon vizsgálatott vagy csak szakorvos teheti ezt meg?dörzsölés okozhat szörmegerösödést?mit lehet tenni ez ellen? Köszönöm!

Milyen hormonvizsgálatot?

Úgy látom, Te szeretnél hormonvizsgálatot. Miközben szerintem fogalmad sincs arról, mik a hormonok. Erre viszont a világ leggazdagabb államának sincs pénze, hogy a beteg által itt-ott hallott ezt meg azt mind rögtön megmérjék. Remélem egyetértünk.

A hormon a belsőelválasztású mirigyek terméke, ezt a testnedvek továbbítják. A hormonok rendkívül pici mennyiségben képződnek a szervezetben és általában nem állandóan, hanem ciklikusan és az a feladatuk, hogy egyes szervek működését specifikusan szabályozzák. Ez a vegyi szabályozás. Egyes idegsejtek neurohormonokat választanak ki, amelyek a vér útján távoli endokrin mirigyekhez jutnak és azok működését szabályozzák. Ezért beszélünk neuroendokrin rendszerről is. Hormonok biztosítják a szervek közötti együttműködést, az anyagcsere-folyamatokat, a fajfenntartásban is van szerepük és a külvilághoz való alkalmazkodásban. A hormonok közül a helyi hormonok termelődési helyük közvetlen szomszédságában fejtik ki hatásukat /pl. gasztrin, pankreozim, stb.,/ az általános hormonok pedig távoli szervekben, ahova a vérrel jutnak el. Egyes hormonok minden sejtre hatnak / pl. a növekedési hormon az élet bizonyos szakaszában. Más hormonok, csak a saját célszervükre hatnak pl. az agyfüggelék nemi szervekre ható hormonjai. Újabban kimutatták , hogy vannak olyan speciális sejtcsoportok, amelyek valószínűleg egységes perifériás neuroendokrin rendszert képeznek, kis molekulasúlyú hormonokat termelnek, speciális enzimeik vannak, biogenb aminokat termelnek és tárolnak. A hormonokat termelő endokrin szervek az agyalapi mirigy, a pajzsmirigy, a mellékpajzsmirigy, a mellékvese, a here és a petefészek, a csecsemőmirigy, a tobozmirigy, a hasnyálmirigy szigetszervei. Ezek nem csak egy-egy hormont termelnek hanem általában többfélét.

Remélem, magyarul és érthetően írtam. Ezt szépen tanuld meg /nem egyetemi tananyag/ és ezután szépen visszakérdezek: melyik hormont szeretnéd megméretni, milyen okból? Szerencsére a beteg nem kérhet hormonvizsgálatot, nem zaklathatja ezzel a háziorvosát sem, a szakorvost sem. Ha olyan betegség gyanúja merül fel valakinél, amit endokrin zavar okoz, akkor a háziorvos a beteget a megfelelő intézetbe küldi kivizsgálásra és itt döntik el az elvégzendő vizsgálatokat is. Dörzsölésre nem nő fokozottabban a szőrzet.
dr Gerencsér Emőke

Lapszemle

Legolvasottabb cikkeink