• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Pánikbetegség, depresszió

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr/Nő!
Azzal a problémával fordulok Önhöz, hogy én egy 29 éves nő vagyok és már 8 éve folyamatosan kisebb nagyobb megszakításokkal depresszióval illetve pánikbetegséggel küzdök. Minden féle gyógyszert szedtem már kezdve, sanax+zoloft, majd sanax+rexetin, majd frontin+cipralex, volt már sanax+paroxat, majd rivotril+rexetin. Még felsorolni is szörnyű!! Persze nem egyszerre szedtem őket, hanem mindig eltelt közötte 1 vagy 1,5 év és utána újra visszajöttek a rosszullétek. (Sajnos Olyan is volt, hogy nem fejeztem be a kúrát és magamtól hagytam abba a gyógyszereket) Ezek a gyógyszerek akkor segítettek rajtam. A rosszulléteim akkor főleg szívdobogással jártak. De volt egy időszak amikor erős fejfájások gyötörtek. Akkor természetesen fej CT-n is voltam, hogy nincs-e agydaganatom. Hála istennek nem volt! Most azonban ez a szívkihagyásos rosszulléteim vannak amik valahogy nem akarnak megszűnni. Kardiológiai kivizsgáláson természetesen már kétszer is voltam, hogy minden rendben
van-e a szívemmel. Voltam szívultrahangon, vérvételen, volt rajtam 24 órás EKG monitor is de ezeknek az eredménye elvileg nem mutatott ki szervi elváltozást. (egyik alkalommal sem) Ekkor fordultam újra pszihiáterhez. Most rivotrilt és paroxatot szedek. A rivotril 0,5 erősségű ebből szedek reggel 1 tabl. Délben 1 tabl. és este 2 tabl.+ este 1 db paroxat (ezt mos 3 hete kezdtem el). Szeretnék már ezektől a gyógyszerektől és a mindennapos russzullétektől valahogy megszabadulni mert nagyon nehéz így a minden napokat megélni. Nagyon félek attól is, hogy megáll a szívem. Amikor elvileg semmi baja?? Ezek a rosszullétek úgy érzem most a legerősebbek és félek, hogy a kicsi szívem ezt már nem bírja ki. Mi tévő legyek, hogy újra normális életet tudjak élni, mint azelőtt. Vagy nekem már életem végéig nyugtatókon és antidepresszáns gyógyszereken kell élnem? Vagy nekem már semmilyen gyógyszer nem használ és így kell leélnem az életemet? Várom mielőbbi válaszát! Jelige: Pánikbetegség, depresszió

Kedves levélíró!
Nagyon a számon volt, hogy "kicsi szívemnek" szólítsam, de félreérthető és illetlen. De akkor is szóba hozom, mert szerintem jelzi a mentális problémák egyik lehetséges "mögöttes" okát, az önaggódást. Kultúránkban nagyon túlhangsúlyos az Egónk és ez bizony megterhelések (ezek lehetnek érzelmi, testi, vagy tudati jellegüek) fokozódása esetén " visszaüt". Nemrég jártam Nepálban, ott az Egó jelentősége lényegesen kisebb, viszont nem láttam pánikbeteget!
Remélem nem kioktatásnak érzi, amit irok, de fontosnak tartottam a jövője alakítása és problémái hosszútávú és remélhetőleg végleges megoldása miatt ezt szóbahozni, mert egészen biztosan egy másféle " túlélési" stratégiát kell majd kialakítania, dehát ennek még az alapjai sincsenek lerakva. Olyan ez, mint amikor egy romos házat fokozatosan kezdünk átalakítani, le lehetne rombolni is, de akkor fedél nélkül maradunk.
Nagyon sajnálom a szenvedései miatt, hiszen olyan jó lenne, ha mindenki boldog lehetne, ami az emberi természet mélyenfekvő alaptermészete. Levelét olvasva egyértelmű, hogy a gyógyszerek kihagyása, majd újraszedése, gyakori váltása, a szorongáscsökkentő szerek folyamatos szedésének szükségessége rossz ösvény. Hullámvasút jellegű gyógyszerelése sajnos paradox módon a tünetek hasonló hullámvasutazását erősíti fel. Bizonyára nem tudja, hogy a szervezet megpróbálja "kiűzni" az idegen anyagokat, ellenanyagot kezd termelni és ezek a gyógyszer elhagyása, majd újraszedése, váltása során egyre aktívabbak, lényegesen csökkentve hatékonyságukat.
Nem tünik úgy, hogy szervi szívbaja lenne, a szabálytalan szívmüködés inkább idegi eredetűnek tűnik. Erről viszonylag egyszerűen meggyöződhet, nézze meg a pulzusát nyugalmi állapotban, majd végezzen közepes intenzitású fizikai gyakorlatokat (erős tempójú járás, kocogás, kerékpározás stb.) és
utána nézze meg ismét, hogy jelentkezik-e pulzus rendellenesség (a szaporaságot kivéve). Feltehetően nem, ha igen, akkor kardiológia és terheléses vizsgálat is kell!!
Tűzoltásra azt javaslom, hogy rendszeresen szedjen egy hatékony antidepresszanst, hatékony dózisban és folyamatosan, ne hagyja abba, ha jól van. A szorongáscsökkentő gyógyszerelése egyenlőre maradjon a jelenlegi szinten, szerencsére nem alakult ki függés. ( nem kellett emelni a hatékony dózist)
Együttérzéssel: dr.Lajtavári László

Lapszemle

Legolvasottabb cikkeink