• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

3 kérdésem van

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr!

3 kérdésem van: A férjem beteg? Ki lehet ebből gyógyítani? Kell pszichoterápiára járnia?

Minden gondunk 4 éve kezdődött, amikor apósom öngyilkos lett. Nem hagyott levelet, ezért csak gyanítjuk, hogy a depresszió és az üldözési mánia volt a fő ok, amit az idősebb alkoholista fia és az akaratos édesanyja váltott ki nála. Halála után 1 évvel anyósom (68 éves) inni kezdett. Eleinte a magányra fogta, később a részeges fiára, utána a szomszédokra, néha pedig magát okolta a férje halála miatt. Erről bővebben soha nem beszélt. Mindig volt oka az ivásra. Ezt a férjem nagyon rosszul viseli a mai napig is. Abba beletörődött, hogy a testvére alkoholista, de azt nem bírja nézni, hogy az anyja is az lett. Naponta felhívja telefonon és mikor meghallja a hangján, hogy ittas, őrjöngeni kezd és kiabál vele, hogy ne igyon többet. Utána még órákig fortyog magában a tehetetlenség miatt. Tudja, hogy részeg, mégis felhívja, utána meg dühöng. Sokszor kértem, hogy ne telefonálgasson neki, hiszen csak feleslegesen hergeli magát. Anyósom már többször volt elvonón, de amint kijön újra inni
kezd. Emellett állandóan ugráltatja a férjemet, minden nagyobb munkát és apróságot is vele végeztet el. A férjemnek van egy főállása, mellette egy vállalkozása és egy webáruháza. A munkák mellet pedig van egy 1 éves lányunk. Alig van itthon mert rengeteget dolgozik. Ha van egy pici szabad ideje akkor anyósom rögtön ki is használja, ugráltatja mint egy cselédet, ő meg boldogan iszik otthon. Több probléma is van. A férjem képtelen az anyjának nemet mondani. Bármit kérhet, mindent megcsinál. A másik az állandó munka. Alig tölt velünk (a gyerekkel és velem) időt. Dolgozik és dolgozik. Mindig elégedetlen az életével. Egyre többet akar. Szép kertes házunk van, 2 autó, megtakarítás is van, de ő többet akar.
Lehet, hogy ezt "otthonról hozta", mert apósom is ilyen volt. Dolgozott, meg kuporgatott egész életében.
Mostanában elég sok betegsége lett, nyelőcső fekély, cukorbetegség, váll és ízületi fájdalom, magas vérnyomás. Marékszámra szedi a gyógyszereket.
Egyre többet mondogatja, hogy ő milyen szerencsétlen, milyen sok betegsége van 35 évesen. Egy ideig azért aggódott, hogy államcsőd lesz és éhezni fogunk. Most azért aggódik, hogy elveszíti az állását és nem lesz semmi bevételünk. Megjegyzem informatikus mérnök, így valószínűleg találna állást. Időnként attól retteg, hogy az alkoholista testvére megöli az anyját, utána minket is kivégez.
Minden nap úgy kel fel, hogy biztos valami rossz dolog fog történni. Biztos itthon fog valamit felejteni. Biztos szándékosan fel fogja bosszantani valaki stb...
A napokban vett egy szerszámgéphez olajat, aminek a teteje nem volt rendesen rácsavarva, ezért kicsit folyt. Csapkodva jött haza, mert szerinte az eladó szándékosan letekerte a tetejét, hogy őt felidegesítse. Ha itthon elromlik a gázkazán, vagy a tévé, akkor ordít, hogy "ebben a tetű országban minden sz..r" és szerinte ezt direkt csinálják. Egyszer egy hipermarketben vásárolt és rossz zöldségkeveréket hozott haza. Szintén kiakadt és azt kiabálta, hogy biztos valaki szándékosan összekeverte a zacskókat. Úgy érzi, hogy az egész világ ellene dolgozik. Többször kértem, hogy forduljunk szakemberhez, de általában az a válasz, hogy nincs rá ideje. Sokszor morog, hogy "erre sincs idő, arra sincs idő", ami nem teljesen igaz, mert a kutyát elég gyakran vitte iskolába, kiképzésre, mai napi hordja versenyre. A barátok közt sorozatot is mindig nézi, ha valóságshow, tehetségkutató, vagy meccs van a tv-ben, akkor ő ott ül előtte, tehát ha akarja, akkor tud időt szakítani bármire.
Eljutottam addig, hogy rávettem, menjünk együtt pszichoterápiára. Ott az orvos azt mondta, csak neki kellene járni. Akkor bele is egyezett, de hazafelé menet kérdeztem, mi a véleménye de úgy éreztem, hogy nincs kedve járni és nem hiszi, hogy tudnak segíteni.
Én próbálok a kedvében járni, szótlanul tűröm a morgását, elvégzem helyette a kerti munkát, ha tudom, a kedvenc ételeit főzöm, szinte soha nem kérem, hogy vigyázzon a gyerekre (nincs is hozzá türelme, pedig ő könyörgött, hogy szüljek), mindig mindent összepakolok utána, a héten még meccset is néztem vele. Ennél többet nem tudok tenni.
A férjemnek mi lehet a pontos baja? Depresszió, szorongás, üldözési mánia? Ez kezeléssel helyrehozható?
Előre is köszönöm a választ!


VÁLASZ


Kedves Asszonyom!

Férje valóban állandósult feszültségben, sok esetben irreális szorongások közepette él. A felhalmozódott családi problémák mellett, a folyamatos egzisztenciális félelem is jelen van, utóbbi meglehetősen eltúlzottan.
Az apa halála, az anya és a testvér alkoholizmusa valós aggodalomra ad okot, azonban - bár mennyire is nehéz - tudnia kell, hogy csak azon lehet segíteni, akinek van betegségbelátása és önmaga is elkötelezte magát a változtatás mellett. Ha ez nincs meg az alkohol betegekben, akkor a családtagjaik számára rendkívül megterhelőkké válnak és sok esetben tönkre teszik az ő életüket is.
A férjének be kellene látnia, hogy azt a rengeteg időt és energiát, amit az édesanyja és a testvére istápolására fordít jelentős részben a saját családjától vonja el ahelyett, hogy odatenné a hangsúlyt, ahol szeretetet, biztonságot kaphatna. Így előbb-utóbb itt is kialakulnak a konfliktusok , amik megint újabb feszültséget gerjesztenek és ebből ismét hibás következtetéseket von majd le ahelyett, hogy helyesen alakítaná ki a fontossági sorrendet.
Folyamatosan erősítse benne, hogy Ön már boldog és elégedett mindazzal, amit eddig megteremtett és most már szeretné mindezt vele közösen élvezni. Biztosítsa szeretetéről megértéséről. Továbbra is támogassa abban, hogy merjen szakemberhez fordulni, ha kell menjen el vele. Lehet, hogy a terapeuta csak a férjénél látja indokoltnak a terápiát, mégis ajánlja fel, hogy elkíséri és részt vesz vele ebben is.
Javaslom, keressen fel személyes konzultáció keretében, mert a diagnózist csak személyes vizsgálatok alapján lehet felállítani.

Üdvözlettel

Fodor Mónika

Lapszemle

Legolvasottabb cikkeink