• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Laringitis megelőzéséről

Orvos válaszol

Laringitis megelőzéséről és kezeléséről szeretnék információt kapni. Olyan dolgok sem teljesen egyértelműek számomra, hogy a betegség ideje alatt lehet-e a gyereket levegőre vinni vagy kedvezőbb a szobafogság? Minden más tanácsot is örömmel és köszönettel veszek.

A laringitisz / laryngitis/ gégegyulladást jelent. Gyermekkorban több formáját különböztetjük meg, ezek a következők: 1.: heveny, spasztikus laringitisz, 2.:heveny fertőzéses gégegyulladás, 3. heveny epiglottitisz, 4.:heveny gége-légcső-hörgőgyulladás.

E négyféle betegséget szokták közös néven "krup"-nak hívni. /croup-szindróma/ A leggyakoribb a heveny
spasztikus laringitisz, ami sokszor enyhe vírusinfekció miatt jelentkezik, de a háttérben állhat allergia is, még pszichés tényezők is. Gyakran megelőzi enyhe nátha, vagy köhögés, majd éjjel, hirtelen "befullad" a gyermek. Belégzése nehezített, köhögési hangja nagyon rekedt, viszont a beszédhang változatlan, vagy alig rekedt. A gyermek izgatott a fulladás miatt, ezért még jobban fullad. Magától is megszűnik vagy aznap éjjel, vagy még egy-két éjszaka visszatér egyre enyhébb tünetekkel és így múlik
el. Kiújulásra hajlamos kórkép. Azért kell orvosnak látnia az állapotot, mert 6-7 féle betegség ismert, amelyek hasonló tüneteket okozhatnak.

A heveny, fertőzés miatti laringitisz oka vírus, vagy bakteriális fertőzés, esetleg izgató anyagok belégzése. Torokgyulladással, rekedtséggel, köhögéssel jár, fokozatosan alakulnak ki a tünetek / tehát nem éjjel hirtelen/, néha társul légcső, vagy hörgőgyulladás is hozzá, mégis enyhe betegségnek tartjuk. / kivéve a diftériás krupot/.

A harmadik kórkép a heveny epiglottitisz. Ez a
legsúlyosabb formája a krupnak. 3-7 életév között szokott előfordulni, magas láz, nyugtalanság, félrenyelés, sápadtság, majd a nehézlégzés okozta fulladás miatt a bőr szürkesége jellemzi, a gyermek nyugtalan, nyála folyik, rekedt, érces hangon köhög, ezt természetesen kórházban gyógyítják meg.

A negyedik kórkép a heveny gége-légcső-hörgőgyulladás
/laringo-trracheo-bronchitisz/ ami vírusfertőzés miatt jön létre és pár napos felsőléguti hurut előzi meg. Rekedt köhögés, belégzéskor fulladás, /ez egyre fokozódik és éjjel kifejezettebb/ után már kilégzéskor is fullad a gyermek, nyugtalan, magas a láza, a tüdeje fölött a gyermekorvos zörejeket hall. A croup kezelésében a legfontosabb a beteg megnyugtatása és a párásítás / gőzölés/Nincs arra vonatkozó szabály, hogy mit kell tenni.

Lehet alkalmazni hideg párát is, meleg párát is.Általában meg lehet
figyelni, hogy melyik jobb a beteg gyermeknek, melyik mellett érzi magát jobban. A gyógyszeres kezelés a gyermekorvos feladata. Nem tudom, az Önök esetében melyik forma jelentkezik, /az epiglottitisz biztos nem/.

Amennyiben meghülés, vírus infekció az ok, akkor ezt nemigen tudja megelőzni.  Az első, a heveny spasztikus laringitisz egyáltalán nem előzhető meg, vissza-visszatér, majd "kinövi" a gyermek. Viszont ilyenkor csak éjjel vannak tünetek, nappal szinte semmi panasz nincs, nyugodtan viheti levegőre a gyermeket. Vannak olyan laringitiszes gyermekek, akiknél az éjjeli croup
száraz hidegre csökken, megszűnik /például télen mire felöltöztetik és ügyeletre viszik, addígra nem fullad/A croup-os gyermek szüleinek ezt a gyermekorvosok elmagyarázzák és otthon általában van antihisztamin és kálcium amit a párásítás mellett a szülő elkezdhet adni a tünmetek első jelentkezésekor abban az adagban, amit a gyermekorvos kiszámolt.

Általában nem tartanám szobafogságban a laringitiszes gyermeket akkor, ha nincs magas láza, ha nem nagyon elesett és ha nem túl szélsőséges épp az időjárás. Ha a továbbiakban konkrétan még érdekelné valami, ismételt levelére szívesen válaszolok.
dr Gerencsér Emőke

Lapszemle

Legolvasottabb cikkeink