• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Letrox és depresszió

Orvos válaszol

Barátnőm (28) a tavalyi év második felében egyre fáradékonyabb volt esetenként kicsit ingerültebb a megszokottnál és a hangulata is szélsőségesen ingadozó volt. Apróságok kiborították. Azért nagyon komoly dolgokra itt nem kell gondolni! Magára szedett pár kilót és mindig nassolni
akart ill, a szexhez "nem volt kedve" Ezek voltak a fő észrevételek. Egyszer amikor a házidokinál járt ha már ott
volt rákérdezett... Elküldték laborba és akkor bukott ki, hogy pajzsmirigy problémái lehetnek. Ami a pajzsmirigy részét illeti a TSH értéke volt 24 fölött. A házidoki mondta valószínűleg strúma és ez okoz mindent. Így került szakorvoshoz. A szakorvos Írt neki 2 beutalót egy LETROXot (napi 1*1) és elköszönt. Semmit nem kérdezett. Több helyről hallottam és olvastam is valahol, hogy a LETROX maximális adagja fél szem és onnan kell emelni fokozatosan. Ez így van?
Azóta talán nem olyan fáradékony, de a hangulat ingadozásai megnőttek. gyik percben boldog nevet a másikban fél, sír. Tele van kétségekkel, zorongásokkal, félelmekkel. Nem tud koncentrálni. Depressziós. Igazánhavonta egyszer vészes a dolog amikor menstruáció után elkezdi újra szedni a fogamzásgátlóját. Akkor borul ki teljesen. Tegnap kellett visszamenni. Amikor rendelés előtt elmentünk a labor eredményekért nagyon örültünk neki, hogy a TSH értéke 8 felé közelít. De persze azért abban maradtunk, hogy amikor bemegy megkérdez mindent a dokinénitől... Amikor rákérdezett a dolgokra elkezdett összevissza beszélni a dokinéni, hogy a LETROX nem okozhat ilyesmit, de a következő mondata úgy kezdődött, hogy a fogamzásgátlóról beszélünk, vagy miről is? Majd azt mondta, hogy a napi LETROX adag legyen 1*1,5 mert a TSHnak 4 alá kell mennie. Kontroll 3 hónap múlva. És elköszönt.

Az orvos azt mondta, hogy 30 percig nem ehet a LETROX után. Azonban majd
mindenhol azt olvasom, hogy 30 perccel evés elött kell bevenni. Nem tudom,
hogy van-e jelentősége de a 2 dolog nem ugyan az!

A LETROX szedése óta kialakult panaszok összefüggésbe hozhatóak a
fogamzásgátló tablettával? Esetleg a LETROX mellékhatása?

A mai napig nem válaszolt arra a kérdésre sem senki, hogy most pajzsmirigy
alul, vagy túlműködése van esetleg strúmája Páromnak. Ha a felsorolt 3
probléma valamelyike van Páromnak, akkor van-e valamilyen diéta amihez
tartania kell magát?

Letrox: 50 mikrogramm-os és 100 mikrogramm-os és 150 mikrogramm-os tabletta van forgalomban.Melyiket szedi? A pajzsmirigyhormon pótlására adják, tehát akkor, ha a pajzsmirigy alulműködik. / hypothyreosis/. Van ajánlott dozírozása, de egyedi napi adagot állapítanak meg a laboratóriumi eredmények és a klinikai vizsgálat, beteg panaszai alapján. A napi adagot egyszerre kell bevenni megfelelő mennyiségű folyadékkal lenyelve, éhgyomorra, legalább fél órával reggeli előtt. Felnőtteknél általában az a gyakorlat - de nem kötelező - hogy 2-4 hetes időközönként emelik az adagot. Tehát nem az a kérdés, hogy fél vagy egy szemet szed-e a beteg, hanem az a kérdés, hogy mennyi hatóanyagot szed a beteg, tehát melyik tabletta erősséget szedi. Másik gondom az, hogy aki az egyik percben nevet, a másikban sír, az nem depressziós. Hangulatzavar lehet a pajzsmirigy alulműködéstől is, de nem feltétlenül ez az ok. Tehát levelét elküldöm pszichiáter kollégámnak is. Harmadsorban nem tudom milyen fogamzásgátlót szed a neje, de beszélje meg a nőgyógyásszal a problémát. S végül, ezt javaslom, bizalommal forduljanak összes kérdésükkel a háziorvosukhoz, aki végülis a szélsőségesen ingadozó hangulat hátterében megtalálta a kórképet.
dr Gerencsér Emőke

Lapszemle

Legolvasottabb cikkeink