• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Cérnagiliszta ügybeni kioktatásomra válaszul

Orvos válaszol

Remélem ezt az írást nem gondolta komolyan. Ha a cérnagiliszta olyan veszélyes lenne, akkor más európai országban nem lehetne vény nélkül kapni rá gyógyszert. (Ne tévesszük meg a laikusokat.)

Cérnaféreg
Mit lehet tenni, ha felnőtt észleli magában cérnaféreg megjelenését? Mi okozza, van-e vény nélkül kapható gyógyszer? Feltétlenül orvoshoz kell fordulni? Mi a helyzet a családtagokkal?

A cérnagiliszta fertőzés /strongyloidiasis/ tünetei:bőrkiütés, hasfájás és a vérképben az eosinophil sejtszám növekedése. A trópusokon gyakori. A vékonybél nyálkahártyájában élnek a férgek, a peték kikelnek és a székletbe kerülnek. A talajba jutva fertőző fonalférgek fejlődnek a lárvákból. A lárvák át tudnak hatolni a bőrön, a tüdőn keresztül jutnak a bélbe és itt még pár hétig fejlődnek. Fertőződni lehet úgy is, hogy a bőr érintkezik fertőzött földdel, mert ekkor a bőrön keresztül hatol a szervezetbe a féreg. Emberről emberre nem terjed a betegség, kivéve a nagyon rossz higiénés viszonyokat és a faeco-oralis utat, azaz csak akkor ha széklet jut a szájba A lárvákat székletminta ismétlésekkel kell kimutatni, néha a vékonybélből kell mintát venni /endoscoppal/. A cérnagiliszta fertőzéssel orvoshoz kell fordulni, kötelező bejelenteni /évente kb. 10 eset foprdul elő Magyarországon/ A kórokozót ki kell irtani, a gyógyulást negatív próbákkal igazolni kell. Csak orvos kezelheti, csak vényköteles szerrel. Nagyon fontos a végleges gyógyulás elérése, mert a vándorló lárvák eljuthatnak a testben az agyba, központi idegrendszerbe, májba és nagyon súlyos állapotot is képesek létrehozni. Valamint ismert a fertőzöttség felgyorsult, hiperinfekciós formája is.
dr Gerencsér Emőke

Tisztelt Levélíró! Rágalmazását visszautasítom, mert nem szokásom laikusok megtévesztése. Mit lehet tenni? Háziorvoshoz fordulni! Mi okozza? Leírtam a válaszomban, olvassa el. Házipatikai szerrel kezelhető-e? Nem! Feltétlenül orvoshoz kell fordulni? Feltétlenül. Mi a helyzet a családtagokkal? Azt is leírtam: emberről emberre nem terjed. De ugyanonnan, ahonnan Ön fertőződött, a családtagok is fertőződhettek. Reméli, hogy nem gondoltam komolyan. De úgy gondoltam. Más EU országokban vény nélküli szerekkel kezelik Ön szerint. Lehetősége van erre Önnek is.
dr Gerencsér Emőke

Lapszemle

Legolvasottabb cikkeink