...Bizonyára a sok gyógyszernek lehetnek olyan mellékhatásai is, ami végett kell másik gyógyszert is szedni. Ilyen gyógyszer a Mizapin, amit már 5-6 éve szed. Újabban a Mirzaten Q-Tab tablettát írja helyette a kezelőorvosa. Az elmult 1.5-2 évben jelentkeztek a feleségemnél, az egész testét, egszerre rángató, görcsös rohamok. Mintha epilepsziás lenne. Erre kapott, Tiapridal nevű gyógyszert. Nem szoktam olvasgatni a gyógyszerek betegtájékoztatóját, csak akkor, ha az új gyógyszer szedésénél valami korábban nem tapasztalt tünet jelentkezik. Most a Mizapin és a Mirzaten váltásánál olvastam a tájékoztatót és tulajdonképpen mind a két gyógyszer teljesen megegyezik a hatóanyagban és
a mellékhatás tekintetében is. Most derült ki, hogy azt a görcsös rángatózást is a Mizapin ( Mirzaten) okozhatja. A kezelőorvost kértem, hogy cserélje le valami más gyógyszerre, de csak a csökkentést tudtam nála elérni. Napi 4x15 mg-ról 2.5x15 mg-ra. Mivel a görcsös rángatózások továbbra is megvóltak, így a saját felelősségemre, lassan, 2-hetes kivárásokkal, lecsökkentettem napi 1x15 mg-ra. Azóta megszüntek a görcsös rángatózások. Volt viszont olyan tünet, ami a végtagok mozgáskényszerében jelentkezett. Erről kiderült, hogy a Tiapridal okozhatja.
Ezt is abba hagytuk. Megszüntek ezek a tünetek is. Nem tapasztalok, semmi olyan tünetet a gyógyszrcsökkentés után, ami depresszióra utalna.
A kérdésem a fent leírtakkal kapcsolatban az, hogy befolyásolhatja-e a Mirzaten csökkentése és a Tiapridal elhagyása az Alzheimer kor rosszabodását, vagy sem? Az Alzheimer kor kezelésére Exelon tapaszt kap.
Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelettel:
VÁLASZ
Az Alzheimer kór oka nem ismert, csak a következményei. Mivel az ok ismeretlen, oki kezelésére nincs lehetőség. Számos gyógyszerféleségről írják az előnyös hatását, de kevés a vizsgálat arra vonatkozóan, hogy a betegség előrehaladást a gyógyszer befolyásolni tudná, a mindennapi tevékenységben a javulás ismert.
A gyógyszerváltoztatásokkal és mellékhatásokkal kapcsolatban nem tudok mit hozzáfűzni.