... Kb 1 éve van ilyen problémánk, az első orvos kivizsgálta, de nem adott semmit. A második orvos az előző leletek alapján Nootropil tablettát írt fel ma. A betegtájékoztatóban szó sincs fülzúgásról, viszont egy csomó másról igen. Mellékhatásként súlygyarapodás, ami nem szeretnék. A tanulással, memóriával nincs baj, remélem nem avatkozik be ez a gyógyszer a fiam idegrendszerébe. Kérdésem:
1. nyugodtan adhatom a gyereknek ezt a készítményt?
2. tudnak-e ajánlani specialistát, aki gyermek fülzúgással foglalkozik? (orvos, természetgyógyász, bármi?)
Köszönöm
VÁLASZ
11 éves fiát fül-orr-gégészetre kell vinni, részletesen kikérdezni /
mióta zúg, mikor, melyik oldal, hogy változik, hol kezdődött stb /,
hallásvizsgálóban audiológiai kivizsgálást végezni. A fülzúgások
valódi okát az esetek legtöbbjében nem lehet kimutatni. A 35 év alatti európai generáció esetében 10-15 %-uknak zúg a füle, ezt zsargonban diszkóártalomnak nevezik. Azt jelenti, hogy hangos zenét hallgat a gyerek, vagy közvetlenül a hallójáratba vezeti a hangot, vagy hangfal, petárda, dörrenés mellett állt. Tehát a kivizsgálást fül-orr-gégész végzi. Optimális esetben elmúlik magától a zúgás, vagy hozzászokik az illető, ezért nem zavarja környezeti csöndben. Természetes hatóanyaggal is kezelheti, Bilobil 40 mg-os tbl egy szem naponta. Kezelheti Nootropillal is, ezt gyakran adják fülzúgásban. Illetve betahistin hatóanyagot adnak. Az idegrendszer működésébe nem avatkozik be a gyógyszer. Mindezeket előre bocsájtva az gondolom, hogy 11 éves gyermek esetében lehet, hogy semmit sem kellene adni. Főleg akkor, ha
vissza lehet vezetni a fülzúgás jelentkezését zaj behatásra. Vigyázni kell, ne hallgasson zenét közvetlenül fülhallgatóval, semmiféle zajt ne vezessen direkt a külső hallójáratba. Ha fül-orr-gégészeten semmi kórosat nem találnak és feltétlenül megpróbálják gyógyszerezni, akkor természetesen szedheti a gyógyszert orvosi ellenőrzés mellett.
dr Gerencsér Emőke