... 2011 márciusában, mikor legutóbb kórházba került, megcsinálták a CK és CK-MB vizsgálatot (melyet számomra érthetetlen módon addig soha nem csináltak neki, jelzem Romániában élünk), a CK-MB 198-176, a CK 669-561 között voltak öt napokon keresztül, anélkül hogy Anya bármilyen infarktus tünetet produkált volna. Kiengedték a kórházból.
Szívorvosa tanácsára, egy hónap múlva újra elvégeztette a vizsgálatot egy magánklinikán, ahol a CK 684 E/l volt, a CK-MB pedig annyira gyanús volt hogy a klinika nem közölte az eredményt.
2011 augusztusában, újra elvégezték a vizsgálatot, melynek eredménye:CK 563 E/l, CKMB 1460.
Novemberben ezek az értékek növekedést mutattak.
Ezelőtt egy héttel a CKMB értéke 1383, tehát valamelyest csökkent. Szívgyógyásza szerint a szíve fáradt de gyógyszerekkel kezelhető, melyek a következők: Nitramint 2,6 mg, Trombex 75mg, Ramipril 2,5mg, Betaloc Zoc 50mg, Aspirin cardio 100 mg. A fent említett eredmények számára érthetetlenek. A háziorvos szerint várjuk meg a további tüneteket. Szeretném tudni, hogy mi okozhatja a magas értékeket, mi állhat a hátterében, és mik volnának a további lépések?
Válaszukat, segítségüket előre is köszönöm.
Szeretlek Anya
VÁLASZ
A távolból nem tudom megítélni, hogy melyik eredmény volt reális vagy téves és tudni kellene a referenciaértékeket is, amit az ottani laborok adnak meg (-tól-ig érték, szerepelnie kell a leleten). Önmagában csak ezen paraméterek alapján nem lehet véleményt alkotni. Arra fel kell hívni a figyelmet, hogy bizonyos gyógyszerek is járhatnak CK-MB emelkedéssel, mint pl. az acetilszalicil sav vagy a statinok (koleszterincsökkentők). A jelentős eltérések érthetetlenek, az extrém emelkedés alapján kell arra gondolni, hogy valamilyem más hiba lehet a vizsgálatok tekintetében. Megjegyzem: az említett enzimek nemcsak a szívinfarktusra, hanem jelentősebb izomkárosodásra is utalhatnak. Ezek elkülönítése a kezelőorvos feladata.
További kérdések-válaszok és cikkek a témában az alábbi kulcsszóra kattintva olvashatók