... az alábbi eredmények miatt:
HBsAg szűrő vizsgálat 1 nem reaktív
HBsAg szűrő eredmény nem reaktív
Anti-HBc szűrő vizsgálat 1 reaktív
Anti-HBc szűrő vizsgálat 2 nem reaktív
Anti-HBc szűrő vizsgálat 3 reaktív
Anti-HBc szűrő eredmény reaktív
Ezt követően laborvizsgálat történt, ahol a májfunkciós ,és egyéb eredményei is jók voltak,és a hasi ultrahang vizsgálat sem mutatott hepatitishez kapcsolható elváltozást.(Egy 5 mm-es elváltozást van a májában, amit hemaingomának vélnek, valamint az epehólyagjában van egy szintén 5 mm-es polipozus ciszta, melyek egyébként a három hónappal későbbi kontroll vizsgálat alkalmával nem mutattak változást,majd a 6 hónappal későbbi ellenőrző vizsgálaton találtak még két polipozus cisztát, melyek 3-4 mmm-esek)
Hepatologusnál is jártunk, aki a fenti eredmények és a fizikális vizsgálata alapján azt mondta, hogy a lányom valószínűleg átesett egy hepatitis B fertőzésen, és jelenleg ugyan jó állapotban van, de aki ezzel a vírussal egyszer megfertőződött azt sohasem nevezhetjük gyógyultnak, mert a vírus örökre a szervezetében marad, és rendszeres (fél év, egy év) ellenőrzést javasolt.
Ezt követően a székesfehérvári Bel-Lab Egészségügyi Kft. laboratóriumában magán úton a következő vizsgálatokat végeztettük el:
anti-HBs 189,8 mlU/ml
HBeAg negatív
anti-HBe negatív
anti-Hbc totál negatív
HBV-DNS(mennyiségi) nem detektálható
anti-Delta IgM negatív
Majd egyéb okok miatt elvégzett vizsgálatnál a Laboratórium Kft. Főváros-szerológia részlegétől a következő eredményeket kaptuk:
Hepatitis B vírus anti-HBc/ELISA (Biomerieux) 0.7 negatív
Hepatitis B vírus anti-HBs/ELISA (DiaSorin) 190IU/L pozitív ( HBV védettség a magas anti-HBs szint miatt)
Hepatitis B vírus surface antigén (HBsAg)/ELISA (BioMerieux) 0.4 negatív.
Mivel a közel jövőben nem áll módunkban szakorvoshoz fordulni, ezért azt szeretném kérdezni, hogy jól gondolom-e, hogy a lányom esetében valószínűleg a véradó állomás tesztje hibás volt, és szó sincs arról hogy a lányom valaha is megfertőződött volna a hepatitis B vírussal, hanem csak a hepatitis B vírus elleni kötelező védőoltás miatti védettséget igazolják a későbbi tesztek?
Amennyiben ez így van akkor gondolom a továbbiakban annak sincs akadálya, hogy véradó legyen?
Válaszát előre is megköszönve: Mária
jelige:aggódó édesanya
VÁLASZ
A hepatitis vírusának a kimutatása az úgynevezett felületi antigén (HBsAg) kimutatásán alapszik. Van azonban a vírusnak egy belső antigénje is, ez a core (HBcAg) antigén. A fertőzés esetén a szervezet ellenanyagot termel, ez az első esetben az anti-HBs utóbbi esetben az anti-HBc ellenanyagot. A fertőzés után nem ritka, hogy csak ez utóbbit lehet kimutatni. Ha ez kimutatható (reaktív), felmerül a lehetősége annak, hogy klinikai tünet nélkül gyermeke átesett egy hepatitisB fertőzésen. A védőoltás a felületi „s" antigént tartalmazza, ezért mindkét utóbbi vizsgálatnál magas értéket találták az anti-HBs szintet, ami gyermeke védettségét jelenti a hepatitis B-vel szemben. A véradást nem teszi lehetővé, ha felmerül a gyanúja annak, hogy az illető áteshetett korábban májgyulladáson. Hogy a laboratoriumi vizsgálatok miért eltérőek egymástól, arra nem tudok válaszolni, hacsak az nem, hogy nem azonos módszerekkel végzik a vizsgálatokat. Ha az újabb véradásnál ismét felmerül a korábbi fertőzés lehetősége a saját vizsgálataik alapján, megint ki fogják zárni a véradásból, mert jogilag más vizsgálatok eredményei alapján nem hozhatnak más határozatot.