MR vizsgálaton 1 cm átmérőjű cisztát találtak a fejemben a corpus pineálénak megfelelően. Kérem szíves válaszát, hogy mennyire veszélyes, mit okozhat ez ha esetleg elfakad, vagy milyen megoldás van az eltávolítására?
A corpus pineale a tobozmirigy. A III. agykamra tetejénél található, az agyállománnyal egy keskeny nyél köti össze, amelyben idegrostok futnak. Pubertáskorban sorvadni kezd , benne röntgenárnyékot mutató szemcsék halmozódhatnak fel /"agyhomok"/ , ami nem kóros elváltozás. Valószínűleg az a szerepe, hogy a pubertás korai kialakulását gátolja, és szerepe lehet bizonyos hormonok /aldoszteron,szerotonin,melatonin/ anyagcseréjében.
Azt gondolom, ha ez felnőtt MRI lelete, akkor az történhetett, hogy a tobozmirigy visszafejlődése, elsorvadása közben alakult ki a ciszta. Ami azért nem lehetetlen, mert a tobozmirigyben kétféle sejt van: egyik az idegszövet sejtje, a másik típus pedig szekretoros funkciójú sejt=folyadékot termelő sejt. A zárt koponyaüregben a lágyrészek között nem számítanék olyan mechanikai behatásra, ami miatt elfakadna a ciszta. Ez arra az esetre vonatkozik, ha a ciszta mérete nem változik. Szerintem az a kérdés, hogy miért készült MR? A beteg jelentkezett valami panasszal orvosnál, aki koponya MR-re beutalta. A beutalót kiállító orvos, aki ismeri a beteget és annak panaszait is, tüneteit is fogja tudni eldönteni azt, hogy ezt a leletet hogy kell értékelni. Meg fogja mondani önnek vagy azt, hogy a ciszta bár ott van, de nem okozhatja a panaszokat, nem kell foglalkozni vele. Vagy azt, hogy megfigyelni kell, változik-e a terjedelme, vagy a helyzete. Vagy azt, hogy a panaszok hátterében ez a ciszta állhat és ezért idegsebészetre küldi a további teendők miatt.
dr Gerencsér Emőke