Az a kérdésem lenne, hogy van-e bármilyen maradandó nyoma vagy hatása a donorságnak egy jövőbeli terhességre.
A perifériás őssejtlevétel, azaz a vérből történő őssejtszűrés alapvetően különbözik a csontvelő levételétől. Az előbbi jóval kissebb megterhelés a donornak és sokkal hamarabb (néhány napon belül) regenerálódik a szervezet. Ha a terhességet nem napokon belül tervezik "nyélbeütni" , akkor nincs hatása rá.
A csontvelőlevétel más helyzet. Ekkor - (mint az OVSZ tájékoztatójában olvasható)az aneszteziológus egyéni mérlegelés alapján dönt a donor kívánságát is lehetőség szerint figyelembe véve, hogy általános vagy helyi érzéstelenítésben történjék-e a csontvelő levétele. A csontvelővétel steril műtőben, műtéti körülmények között történik a hátsó csípőlapátból. A beavatkozás 45-90 percet vesz igénybe. A csontvelő vétel előtt a donortól 2 E autológ vért tárolnak, amelyet szükség esetén visszaadnak. A levétel során a legnagyobb gondosság mellett is igen ritkán előfordulhatnak mellékhatások: az altatással összefüggő reakciók, fertőzés, esetleges transzfúziós reakció, sérülés a tű beszúrási helyén.
Mennyi idő alatt regenerálódik a csontvelő?
A csontvelő levétel 2-3 napos kórházi tartózkodást igényel, melyet ambulanter megelőz egy részletes belgyógyászati kivizsgálás. A donor a csontvelő levétel után néhány napig fájdalmat érezhet a levétel helyén. A csontvelő regenerálódása 4-6 hetet vesz igénybe. A csontvelő levételt végző orvos kontrollra hívja vissza a donort.