... Eleinte a gyomorsav felböfögésével kezdődött, székelés előtt pedig szúró fájdalmat éreztem alhasi tájékon. Elmentem gasztroenterológushoz, 2006 tavaszán gyomortükrözésen voltam, a doktornő ennek során egy kis felmaródást és refluxot diagnosztizált. 2007-ben vastagbéltükrözésre is sor került, ez 70 cm mélységig sikerült, IBS-t állapítottak meg.
Napközben többször kell ennem kevés mennyiséget, mert állandóan éhségérzetem van – a nyombelem tájékán szúró fájdalmat érzek, és ezt hangos korgás is kíséri. Emiatt figyelnem kell a folyamatos étkezésre (ami mellesleg a napi munkavégzést is megnehezíti), különben erős felpuffadás-érzet jelentkezik, a vele járó feszítő érzés miatt sokszor ki sem tudok egyenesedni. Az éhség különösen reggel jelentkezik, de van, amikor akár éjszaka is fel kell kelnem enni valamit (elég egy kis kenyér vagy keksz). Ugyanakkor ha túl sokat eszem, a fentiekben meghatározott pontban fájdalmat érzek az emésztés során.
Sokszor arra ébredek, hogy baloldalon, a már említett nyombél-tájékon görcsöt érzek, de ez néha napközben is előfordul. Székeléskor néha sűrű, kocsonyás állagú, sárgás anyag is távozik, és maga a folyamat is fájdalommal jár, ismét a köldökömtől balra eső részen.
2011 augusztusában ismét gyomortükrözésre került sor, ami során a nyombélnél minimális felmaródást találtak. Az évek folyamán számtalan savlekötőt és egyéb gyógyszert szedtem (pl. Controloc, Noacid, Emosul, Zantac, Venter – utóbbinál a portól hányingerem volt, ezért tablettára váltottam), emellett az étkezésre is nagyon oda kell figyelnem (tejtermékek mellőzése, stb.), de javulást nem tapasztaltam.
Szeretném kérni a segítségét. Előre is köszönöm
VÁLASZ
Elképzelhető a panaszai alapján, hogy valóban IBS áll fenn. Az ilyen esetekben a részletes kivizsgálás során sem tudunk olyan elváltozást kimutatni, amivel a panaszokat magyarázhatnánk. Információt kellene szerezni a vastagbél további, magasabb szakaszáról, erre van más módszer is, mint a direkt tükrözés. A vékonybél esetleges betegségéről sincs információnk, ennek megoldása nem könnyű feladat, de van rá lehetőség. Ha mindezek után sem lehet megtalálni a panasz okát, akkor a gyógyszerek esetleges mérséklésével, változtatásával, kiegészítésével, az étkezési szokások megváltoztatásával, életmód-változtatással lehet kísérletezni.