• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Jelige: Klór és rák

A következő kérdéssel fordulnék Önökhöz: olvastam az interneten több tanulmánytazzal kapcsolatban, hogy egyre nagyobb a bizonyosság abban, a klórgáz hosszantartó belélegzése (pl. rendszeres uszoda használat, vagy akár a klóros vízzelvaló zuhanyzás) szerepet játszhat elég sokféle ráktípus kialakulásában.
Ami miatt ez engem aggaszt, az az, hogy az utóbbi 1.5-2 évben (főleg atavaszi-nyári hónapokban) elég gyakran használtam tömény (30%-os) sósavat(általában heti rendszerességgel, s volt olyan, hogy napi több órán át is).Igaz minden esetben kinn a szabadban, sosem zárt térben.
Ezek után, hogy elolvastam ezeket a cikkeket, amelyekben az olvasható, hogy aklóros víz gőzének a belélegzése is veszélyes lehet hosszú távon,igencsak megijedtem, mert akkor én annál sokkal nagyobb koncentrációjú klórgázt belélegezhettem, függetlenül attól, hogy mindezt a szabad levegőn tettem.
Sajnos nem tudtam, hogy ez ilyen káros is lehet, ha tudom, más hobbit választokmagamnak (tisztításhoz használom a sósavat), illetve hallottam már aklórmérgezésröl, épp ezért használtam csakis a szabadban, de így is sokszor"csavarta" az orromat a szaga, tehát biztosan jókora mennyiséget belélegezhettem belőle (és ami a lényeg, hogy nem 1-2 alkalommal, hanem többtucatszor), de nem gondoltam, hogy ennek hosszú távon ilyen káros hatása lehet.
Az utóbbi időben elég sokat köhécselek, és a torkom is szinte állandóangyulladt, a manduláimmal is gond van.
Nem tudom, hogy ez összefüggésbe hozható-e a sósavval, pontosabban az abbólfelszabaduló klórgáz belélegzésével.
Egyáltalan kell-e attól tartanom, hogy esetleg valami meg rosszabb, akár valamirosszindulatú folyamat beindult már emiatt nálam. Nem érzem jól magam mostanában,pedig még igencsak fiatal vagyok (alig múltam 30). Egyáltalán mennyi idő kellahhoz, hogy az "átlagembernél" ilyen vegyi hatás következtében rákalakuljon ki? Vannak erre valamiféle hozzávetőleges számítások? Azt tudom, hogya dohányzás következtében kialakuló tüdörákhoz kell akár 20-30 év is, vagy améhnyakrák, vastagbélrák, stb. kialakulásához is évtizedek kellenek.
Nálam ez a 1.5-2 év "alkalomszerű" mérgezés okozhatott vajon kóros elváltozást, vagy ne aggódjak emiatt.
(Függetlenül attól, hogy ilyen módon ártott-e vagy sem, egy biztos, felhagyok atovábbi "sósavazással", csak abban bizom, hogy még nem késő.)

Sajnos nem tudok mást megkérdezni ezzel kapcsolatban, legyenek szívesekérdemben válaszolni a kérdésemre (sajnos azt tapasztaltam, hogy ha az emberelmegy 1-1 szakrendelésre és ilyesmit kezd el kérdezgetni, akkor az esetek nagyrészében hülyének vagy jobb esetben csak hipochonder-nek nézik).

Köszönöm!

Természetesen komolyan vesszük a kérdését, annál is inkább, mert a sósavgáz a tüdő szövetét belélegezve nagymértékben károsítja. A sósavgáz vizesoldata a hétköznap használatos ( őleg az iparban, de a háztartásokban ishasználatos) sósav, ezért érdemes a figyelmet felhívni. A belégzés során, ahogy Ön is írta, köhögési ingert vált ki még szabad levegőn is. A sósavgáz anyálkahártyáján levő vízben feloldódik, és a maró hatását emiatt fejti ki. Ennek következtésében a nyálkahártya vizenyősödése (ödémája) alakul ki, súlyos esetben a gégevizenyő fulladásos halált is okozhat. A tüdőben gyulladásos reakciót vált ki, aminek következtében a nyálkahártya pusztul, később kötőszövet felszaporodása következhet be, ugyancsak a gyulladás következtében. Szerencsére a nyálkahártya regenerációja nagymértékű, ezért a tünetek és panaszok enyhébb esetben gyorsan megszűnnek. Az idült mérgezésre vonatkozóan nem találtam irodalmi hivatkozást, ugyanis az éppen az erős irritatív hatása miatt a tartós érintkezést, belégzést kerülni szokták. Arra vonatkozóan nem találtam adatot,hogy a tüdőrák kialakulásában szerepe lenne, de általánosságban azt tartják, hogy az idült gyulladás a rák lehetőségét fokozza, legismertebb az azbeszt porbelégzése és tüdőbeni lerakódása és a rák közötti összefüggés. Nem gondolom,hogy a rák miatt különösebben kellene aggódnia és az idült gyulladás következményeitől sem, aminek a kialakulása súlyos esetekben is évtizedek utánkövetkezik be. Sokkal többet tudhat meg esetleg Zacher Gábor főorvos úrtól, aki kiemelten foglalkozik a mérgezésekkel.

Lapszemle

Legolvasottabb cikkeink