... Párom sűrű mindennapokat él át, vezető beosztásba ment vissza szülés után (1 éve), ahol főállásban dolgozik, viszont túlóra, hétvégi munka kizárt. Átlag 9 órát alszik, hétvégén kis déli alvással bővítve. A munkahelyére autóval jár.
A probléma, hogy folyamatosan fáradt, napi 3-4 kávét iszik és láthatóan a munkán és a családi életünkön kívül semmire sincs ereje, napközben fáradságról panaszkodik, este 8-kor pedig bármikor képes elaludni. Sokszot kedvetlennek látom napközben. Esetenként szédelgésre, feszültségre is panaszkodik.
A 4 fős családok életét éljük, egy óvodás és egy bölcsödés korú gyermekkel, az átlagosnál sokkal jobb körülmények között. Mivel bármikor számíthatunk a nagyszülőkre és az anyagi lehetőségeink az átlag fölött vannak, így párom heti egy munkanap délután szabadfoglalkozást kap, illetve többnyire heti 1 teljes nap (szombat vagy vasárnap) szintén, ekkor el tud menni vásárolni vagy barátnőzni. A maradék napokon vagy együtt gondoskodunk a gyerekekről délután (fürdetés, altatás) vagy ez csak rá vár, kb. fele-fele arányban.
Én intézem a reggeli teendőket (reggeli, ovi-bölcsi), illetve a szabadnapokon többnyire velem vannak a gyerekek. A házimunka egy része nálam van, az életünk hivatalos intéznivalói és a pénzügyek szintén. Szerencsések vagyunk, így takarítónő is besegít, bármikor rendelhetünk ételt, bármikor bevonhatunk nagyszülőt.
Próbáltunk már erről beszélni, de igazából nem jöttünk rá párom mormota életmódjának az okaira, nem tudom, hogy min változtassunk. Nekem főleg furcsa, mivel pár évvel idősebb vagyok nála, de a vitalitásom úgy érzem, hogy a többszöröse. Enyhe depresszióra gondolnél vagy valamilyen kisebb szervi bajra, de más tünet eddig nem jelentkezett.
Doktor Úr mit javasolna, melyik szakterületen keressük a gyógyulást?
VÁLASZ
A fáradtság, álmosság lehet többek között a pajzsmirigy – nem ritka – alulműködésének a jele. De állhat a háttérben a nem kellően pihentető alvás, ami összefügghet a lelki terheléssel, felelősséggel is. Nem gondolom, hogy szervi megbetegedés (hacsak nem a pajzsmirigyé) állna a háttérben. A pajzsmirigyhormon (TSH) vizsgálata egyszerű vérvétel. Ha ez normális tartományban van, akkor két irányban lehet indulni. Vagy egy megfelelő pszichiáterhez kell fordulni vagy egy alváscentrumhoz, ahol kideríthető, hogy nem alvászavar okozza-e a panaszokat.