• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Tiltakoznak az érdekvédők a kutatóhálózat privatizálása ellen

Lapszemle MA 06:06 Forrás: nepszava.hu
Tiltakoznak az érdekvédők a kutatóhálózat privatizálása ellen

A törvényjavaslat megszüntetné az összes eddig kutatóközpontot és intézetet, köztük akár száz éve fennálló nemzeti intézményeket is.

A magyar kormány az MTA egykori kutatóhálózatát gyakorlatilag az egyetemi átalakulásokból ismert közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványok (kekva) mintájára privatizálná. A véleményezés alatt álló törvénytervezet a jelenlegi kutatóintézetek megszüntetését tartalmazza, és a kutatóhálózat ma még ismeretlen tervek szerinti szervezeti átalakítását vetíti előre – idézte az Akadémiai Dolgozók Fóruma (ADF) „Privatizáció fenyegeti a legnagyobb magyar kutatóhálózatot” című Facebook-bejegyzését a népszava.hu.

Az ADF érdekvédelmi, közösségi szervezet az akadémiai kutatóhálózatban foglalkoztatottak alulról szerveződő mozgalmaként indult, a kutatóhálózat MTA-tól való elszakítása óta egyesületként tevékenykedik, a Tudományos Dolgozók Demokratikus Szakszervezetével (TDDSZ) összefogva aláírásgyűjtést indított az átalakítás ellen. Mint kiemelik, a magyar kormány és a kutatóhálózatot felügyelő HUN-REN Központ azt állítja, hogy a kutatókkal és a kutatóhelyek vezetőivel egyetértésben történik az átalakítás. – A valóság ezzel szemben az, hogy a kutatóhálózat közel 700 dolgozója szavazott az aláírásgyűjtésen az átalakítás ellen – teszik hozzá.

A részletek egyáltalán nem nyugtatták meg az érintetteket, és sorolták: „Az új szervezeti struktúra ugyanis átláthatatlan, és nem tartalmaz garanciákat a munkavállalók számára, az új rendszer pedig privatizálná az Akadémia közvagyonát. A törvényjavaslat megszüntetné az összes eddig kutatóközpontot és intézetet (köztük akár száz éve fennálló nemzeti intézményeket is), de nem szerepel benne egyetlen új intézet alapítása sem. A törvénytervezet szerint a munkáltatói jogok gyakorlása tekintetében és minden más módon az összes kutató és más munkavállaló közvetlenül a kormány által politikai alapon kinevezett elnöktől és vezérigazgatótól függne. További részletek a cikkben