... De mi a teendő akkor, ha a partnerem, élettársam küzd a betegséggel, de nem szeretném elkapni?
Mit tehetek ellene? Amikor előjönnek a hólyagok, jobban odafigyelünk a pohárra, törülközőre, evőeszközre, stb (bár nyilván nem domestosozhatom ki azt az evőeszközt, nem tudom, a mosogatás mennyire véd meg), de ha a vírus inaktív állapotban is fertőz, akkor voltaképpen mindegy? Hiszen együtt élünk, szeretjük egymást, csókolózunk, óhatatlanul érintkezésbe lépünk egymással "cseppfertőzéssel" is.
Ráadásul a napokban véletlenül beleittam a párom poharába, mikor épp hólyagos (nem kifakadt) herpesze volt. Utána persze fertőtlenítettem magam kívül-belül mindennel, alkohollal, fogkrémmel, de ez valószínűleg csak hiszti.
Az lenne a kérdésem, hogy van-e valami megbízható, orvosilag elfogadott megelőző módszer?
Előre is köszönöm szépen a választ.
VÁLASZ
A herpesz csak aktív formában, amikor a hólyagcsák megjelennek, kialakul a fekély, fertőz. A tünetmentes állapotban a fertőzés nem következik be. A fertőzés fellépése általában akkor következik be, ha a védekező képesség valamilyen ok miatt csökken, pl. napsugárzás, fertőző betegség, de legtöbbször ismeretlen az ok. A vírus a szabad levegőn gyorsan inaktiválódik, fertőző képességét elveszíti. Ebből következik a védekezés és megelőzés lehetősége is, nem szükséges agresszív fertőtlenítő anyagokat használni. Nem kötelező a fertőződés bekövetkezése még aktív herpes állapotában sem, mert az emberek nagy része miután átesik a fertőzésen élete folyamán, megfelelő ellenálló képességgel rendelkezik. A genitális herpes fertőzés aktív állapotban (hólyag, fekély) azonban az ajakherpesszel szemben csaknem minden esetben bekövetkezik.