... így csak műtét után hormon gyógyszert írtak fel.
Saját érésemre limphödéma kezelést írt fel az orvos ,amelyre még nem mentem el, mivel előtte néhány szakember véleményét ki szeretném kérni az alábbiakban:.
A nyirokcsomók helyén néha olyan érzésem van mintha egy marok húzná össze a felső karomat.Egyenlőre tornáztatom,mindkét karomat mérem,, de eddig eltérést a vastagságában nem találtam.
Kérdésem kell-e masszázs, vagy van olyan akinek soha sem lesz a kivett nyirokmirigyek miatt ödémás a keze? Ha kell, mikor kell elkezdeni a masszázst? addig amig nem dagad a kéz, vagy csak akkor hamár elkezd ödémásodni?
Valóban úgy van, ha elkezdjük életünk végéig fáslizni ill kézharisnyát kell felhúzni télen -nyáron?
Kérem amennyiben lehetséges levelemre mielőbb szíveskedjen válaszolni!
Tisztelettel
VÁLASZ
A mai technikák mellett igen ritka a limfödéma kialakulása, aminek létrejöttében nem csak a nyirokcsomók, hanem az akkor még szokásos mellizom eltávolításának volt döntő szerepe. A megelőzés legjobb módja a gyógytornász által betanított műtét utáni gyakorlat. A hónalji kellemetlen érzése részben az izomzat letapadásából származhat, részben abból, hogy a bőr érző idegei a műtét során elkerülhetetlenül sérülnek.