... köztük az orvosom szerint a legerősebbet csináltam végig, de nem segített. Ezután kakukkfű teát ittam( reggel,este) és sűrűn sós vízzel gargalizáltam.(napi 3-4) Tavaszra a tüneteim megszüntek. Kb egy hónapja újra duzzadtak és egy db tüssző van a jobb mandulámon, ami egyébként nem fáj, nincs lázam csak a duzzanat zavar. Visszatérő nőgyógyászati problémáim is vannak, amellyeket kezeltetek ugyan, de az lenne az egyik kérdésem, hogy lehet-e összefüggés a két betegség között. Tavasztól késő őszig parlagfű és fekete üröm allergiám van. A panaszom kezdete óta kakukkfű teát iszom, sós vízzel gargalizálok a fennt írtak szerint. Véleményét szeretném kérni, hogy szükséges-e a mandulaműtét vagy menthető még. Válaszát előre is köszönöm.
VÁLASZ
Ha tüszős mandulagyulladás keletkezik, akkor azt gennykeltő baktérium okozza. Ami bizonyos antibiotikum hatóanyagokra
érzékeny, másokra pedig nem. Tehát nem lehet azt mondani, hogy egy antibiotikum " erős" vagy nem erős. Azt lehet mondani, hogy adott kórokozó adott antibiotikumra érzékeny-e, vagy nem. Tehát nincs olyan minősítés, hogy gyenge - erős - nagyon erős antibiotikum. Leveléből nem derül az ki, hogy tavaly tél és az idei tavasz között valójában milyen tünetei voltak Önnek. Jelenleg úgy látja, hogy a mandulája duzzadt és azon van egy tüsző. Önmagában a duzzanat nem betegség, a mandula gyulladások után sokszor tömegében megnő, de ez nem jelent semmit. Azt gondolom, hogy Önnek nem tüszős mandulája van, hanem az a
fehéres folt, amit lát, az detritusz. Az idült mandulagyulladás jele,
de nem tüszős mandulagyulladás. A detrituszos mandulától csak műtéttel szabadulhat meg.Ilyen esetben nincs mit menteni. Nem ismert az, hogy milyen nőgyógyászati problémái vannak. AS nőgyógyásza fog tudni felelni arra a kérdésre, hogy a nőgyógyászati probléma hátterében lehet-e góc. Ha igen, akkor vetesse ki a garatmanduláit.
dr Gerencsér Emőke