Családtagomnak a jobb combcsontján a distális, subcortikálisan egy szklerotikus szegéllyel övezett cystosus jellegű felritkulást találtak. A rtg. szerint nem ossifikálódó csont fibróma. Az a kérdésem hogy a kezelése mennyire nehéz? Ez a csont elváltozás mennyire veszélyes? Illetve mennyire kell emiatt aggódni ,ha 17mm x 10mm nagyságú már? Válaszukat előre is köszönöm!
A fibroma jóindulatú daganat. A nem ossificálódó csontfibróma
/metaphysealis fibrosus defektus/ daganatszerű jóindulatú elváltozás, azaz nem valódi csontdaganat. Ezeket sclerotikus szegély határolja, sokszor mellékleletként fedezik fel. Általában lassan nőnek és spontán gyógyulhatnak. A jóindulatú elváltozás esetében megfigyelik a beteget, de várhatnak a beavatkozással. A kezelik, akkor kikaparás, vagy kimetszés szokott történni.
Azt nem lehet a leveléből kikövetkeztetni, hogy mit jelent a "már". , az elváltozás kb. 2x1 cm-es. Lehet, hogy felfedezésekor ekkora
volt. A már jelentheti azt is, hogy megfigyelése alatt egyre nagyobb, tehát növekszik. Egyébként ez a leggyakoribb jóindulatú csont daganatféleség. Általában már gyermekkorban kezdődik. A kezelése nem nehéz, mert mint írtam, általában nem kell kezelni, csak megfigyelik, mivel gyakran spontán gyógyul. Ha tüneteket okoz, vagy esetleg növekedne akkor kikaparják.
dr Gerencsér Emőke