29 éves nő vagyok, 11 hetes terhes. A babát terveztük a férjemmel, ezért ez év februárban letettem az addig pánikbetegségre szedett gyógyszert. A gyógyszer mellett teljesen tünetmentes voltam, szedése alatt de azóta is teljes életet élek. Pár nappal ezelőtt este mégis előjött a pánikbetegség, pánikrohamom volt de nem vettem be semmilyen gyógyszert. Azóta azon aggódom, hogy mikor jön elő újra és hogy mivel tennék jobbat a babának: ha elviselem a rohamot minden tünetével együtt, vagy ha esetenként beveszek egy nyugtatót. Van a babára nézve veszélytelen nyugtató (ha szigorúan csak szükség esetén szedem)? Rendszeresen semmiképen nem szeretnék semmilyen gyógyszert szedni! Előre is köszönöm segítségét.
Kedves Kinga!
Tudom, hogyminden egészséges nő aggódik és komolyan veszi a terhességet. Csak megnyugtatni tudom. A terhességnek kifejezett védő hatása van és a gyakori pániktünetek is spontán rendeződési hajlamot mutatnak. Úgyhogy, szerintem most ezzel ne törődjön és ne foglalkozzon a rosszulléttel, mert amit megidézünk, az könnyen elő is jön.
Ha mégis jelentkeznének rosszullétek, akkor elsősorban a pszichoterápiát ( relaxáció, magatartás kontroll) javaslom, vagy terhességi jógát és csak akkor gyógyszert, ha nagyon sok a rosszullét és ez zavarja a terhességet. ( nagyon ritka). Ekkor viszont már tudja milyen gyógyszer állítja le a rosszulléteket és a tapasztalat azt mutatja, hogy ennek a babára semmiféle káros hatása sincs.
Természetesen mindezt meg kell beszélnie az orvosával.
!
együttérzéssel: dr.Lajtavári László