Tisztelt Kérdező!
Közvetlen információnk nincs a témába, de amit sikerült fellelni a témában, azt alább olvashatja (ezek korábbi információk!):
A hipertermiás kezelés kísérletből rutineljárássá válhat
Ugrásszerűen megnőhet a hipertermia kezelésben részesülő betegek száma. Kísérleti helyett rutinszerűen végezhető eljárásnak minősítette a kezeléseket a szakmai kollégium. A beavatkozás hat onkológiai centrumban térítésmentesen érhető el a betegek számára.
Lényegesen több rákbeteg juthat hipertermiás kezeléshez Magyarországon, mint eddig, mert a Sugárterápiás és Onkológiai Szakmai Kollégium rutineljárássá minősítette az eddig csak klinikai kísérletként alkalmazott gyógymódot. A hipertermia azon alapul, hogy magas hő hatására elpusztulnak bizonyos tumoros sejtek. A gyógyászatban alkalmazott speciális készülékekkel ezért felmelegítik a szöveteket. Nem kívülről, a felszín felől kezdik melegíteni a testet, hanem belülről kifelé, mint a mikrohullámú sütőnél történik. A Szász András magyar fizikusprofesszor nevéhez kötődő gyógymódot, a rák alternatív kezelési módszerét 1988 óta használják Németországban, noha hazai találmányról van szó. Magyarországon mindeddig csak klinikai kísérletként engedélyezte az Egészségügyi Tudományos Tanács (ETT). Mostantól a Sugárterápiás és Onkológiai Szakmai Kollégium rutineljárássá minősítette a daganatellenes terápiákban a teljestest-, illetve a lokális hőkezelést. A teljestest-kezeléseket 2001-ben a Péterfy Sándor Utcai Kórházban kezdték el az orvosok, ám három év küzdelem után tavaly végleg befejezték. Az Egészségügyi Tudományos Tanács (ETT) 2003-as állásfoglalása ugyanis kimondta: csak ott végezzék a kezeléseket, ahol megvannak a feltételei a klinikai kísérletnek, a Péterfy pedig e feltételnek már nem tudott eleget tenni. A teljestest-kezelésekkel kapcsolatos tudományos tapasztalatok gyűjtésére csak a Bács-Kiskun Megyei Kórház kapott engedélyt. Több hazai kórház még az eljárás körüli szakmai vita előtt vásárolt készüléket, más kórházak a német egészségügytől jutottak térítésmentesen gépekhez.
- Az eljárás hazai elfogadtatása megmagyarázhatatlan okokból nem volt egyszerű - nyilatkozta lapunknak Szász András fizikusprofesszor. - Hiába voltak több kórháznak is az eljáráshoz megfelelő eszközei, csak kevés beteget kezeltek. A terápiát az érintett szolgáltatók csak a klinikai kísérlet szigorú előírása szerint vállalhatták. Ezeknek a feltételeknek mindössze a rászorulók egy százaléka felelt meg, így a terápia eredményességéről is egyelőre csak külföldi, főleg németországi adatok léteznek. Azzal, hogy a szakmai kollégium most rutineljárássá minősítette a hőterápiás eljárást, a betegek 99 százaléka juthat ilyen kezeléshez.
- A hipertermia nem önálló kezelés - hangsúlyozta lapunknak Szűcs Miklós, a Sugárterápiás és Onkológiai Szakmai Kollégium elnöke -, hanem az egyébként is alkalmazott sugár- és kemoterápiás eljárások mellett vehető igénybe, ha a hagyományos gyógymódokra nem reagál a beteg szervezete. Sugárbiológiai kísérletek kimutatták, hogy a különböző kezelések nem azonos sejtfázisban hatnak, tehát amit az egyik sejt "megúszna", azt a másik eljárás pótolhatja. Így a kombináció akkor is eredményes lehet, ha az egyik vagy a másik kezelés külön-külön nem hatásos. A most rendszerbe lépő hat kezelőhelyen a lokális eljárást használják majd 15-féle - egyebek mellett vastagbél, májáttétes, hasnyálmirigy, méhnyak, gyomor, nyelőcső, tüdő, agy, csontáttétes - rosszindulatú daganatos megbetegedésben. A külföldi tapasztalatok szerint a kezelés 15-20 százalékkal növelte az öt, illetve tíz éven túli életben maradás esélyeit. Egy klinikai tanulmány a nőgyógyászati tumorok esetében azt jelezte, hogy a hipertermia a sugárkezeléssel együtt megduplázza a túlélés esélyét.
A professzor megjegyezte: egyelőre a gyakorló orvosok maximális óvatossággal, csakis azokban az esetekben alkalmazzák a hipertermiát, amikor azt érzik, hogy a hagyományos módszerekkel nem tudnak sikereket elérni.
A lokális - nem az egész testre, csak a megcélzott részre irányuló - hipertermia kezeléseket a Bács-Kiskun Megyei Kórházban, Gyulán, a megyei onkológiai központban, a szombathelyi Markusovszky kórházban, valamint a fővárosban, az onkoradiológiai központban, az Országos Onkológiai Intézetben és a Semmelweis Egyetem Radiológiai Klinikáján onkológus javaslatára vehetik igénybe a betegek.
(2005.08.19. 09:32)
Danó Anna - Népszabadság
A kezelés - ismereteink szerint az alább felsorolt intézményekben vehető igénybe:
1. Bács-Kiskun Megyei Kórház, Onkoradiológiai Központ, Kecskemét
2. Békés Megyei Képviselőtestület Pándy Kálmán Kórháza, Megyei Onkológiai Központ, Gyula
3. Fővárosi Onkoradiológiai Központ, Budapest
4. Országos Onkológiai Intézet, Budapest
5. Semmelweis Egyetem Radiológiai és Onkológiai Klinika, Budapest
6. Vas Megyei Markusovszky Kórház-rendelőintézet, Onkoradiológiai Osztály, Szombathely