... Nem feltétlenül stressz a kiváltó ok, egyszerűen sokszor, ha nem csinálok semmit, akkor is azt veszem észre, hogy a kezemmel próbálom a fogaimhoz közelebb nyomni az arcom és csak rágom-rágom...
Emellett van még egy nagy problémám, ami az, hogy dohányzok.
Az utóbbi pár napban vettem észre, hogy feltűnően sokat rágtam a szám ismét - egy hosszabb leszokás után - és megjelent pár folt a szájüregben, azokon a területeken, amelyeket a fogaimmal rendszeresen irritáltam.
Egyszerre utánanéztem és megmondom őszintén, megijedtem, hogy a jelek leukoplakiára utalnak. Ahogy néztem a betegségről illusztrációkat, nem feltétlenül hasonlítanak rá, ugyanis nem feltétlenül egybefüggő sebekről/foltokról van szó, inkább tényleg úgy tűnik, mintha felszakadozott volna a hám az állandó rágástól.
Ön szerint 23 évesen a régóta tartó szájrágás okozhatta ezt, vagy túlképzelem az egészet és valószínű csak úgymond "egyszerű" kisebesedés az állandó irritáció miatt?
Most próbálom ismét abbahagyni, sokat rágózok, hogy eltereljem róla a figyelmet és csak emiatt nem mutattam még meg szájsebésznek/fogorvosnak.
Viszont most, hogy utánajártam, megijedtem...
Segítségét, ill. válaszát előre is köszönöm.
VÁLASZ
Remélem, hogy megijedt annyira, hogy leszokik erről. Arról azért tájékoztatom, hogy a leukoplakia nem sebekből áll és a net-en talált szövegekből és képekből laikus nem tud mást kiolvasni, mint azt, hogy neki bizony ez, meg az a baja.Önnek van egy rossz szokása / rágja inkább a körmeit, bár az meg látszik és ronda.
Ha folyamatos mechanikai irritációnak teszi ki a pofanyálkahártyát, akkor az előbb-utóbb elfajul. Általában csak megvastagszik, vaskos fehér fibrinlepedék takarja, de ad abszurdum később elfajulhat.
Hát próbáljon meg kitalálni valamit, hogy abbahagyja.
Az elváltozást természetesen megnézheti fül-orr-gégész, vagy szájsebész és ez meg fogja nyugtatni Önt.
dr Gerencsér Emőke