... Mandulagyulladásom volt kb. 2 hónapja,pénteken kezdődött a gyulladás, de hétfőre már el is múlt (legalábbis a nyelési fájdalom), ezért nem mentem vele orvoshoz, csak miután rá 1-2 hétre sárgás-barnás genny ürült a nyálammal. Ezután elmentem orvoshoz, aki írt fel antibiotikumot, de ez a genny ürülés nem múlt el és most már, ilyen fehér "pöttyöket" fedeztem a mandulámon belül, amik néha előtörnek a felszínre. A doki, azt mondta várjunk hátha elmúlik,de csak nem múlt eddig se.
Első kérdésem az lenne, hogy ezzel lehet-e még valamit kezdeni, műtéten kívül (gondolok itt a további gyógyszerszedésre stb.)?
Második kérdésem az lenne, hogy érdemes lenne-e kivetetnem?
Harmadik, hogyha oda jutok, hogy kiveszik meddig halogathatom (ugye most kezdődött a suli és gondoltam megvárnám vele a vizsgaidőszakot)?
Negyedik, hogy 21 éves vagyok és hallottam ismerőseimtől, hogy ilyenkor már eléggé veszélyes kivenni és szeretném megtudni, hogy ez mennyiben igaz?
VÁLASZ
Amennyiben a mandula detrituszos, így marad és javasolt a kivétele.
Idülten gyulladt, detrituszos mandulát érdemes kivenni, mert gócreakciókat válthat ki / izületi gyulladás, hajhullás, nehezen gyógyuló műtéti terület, esetleg vese, vagy szívbillentyű zavar stb/
Nem azonnali, életmentő műtét,nyugodtan megvárhatja vele az Ön számára optimális időszakot.
Ismerősei félrevezetik, illetve nem felel meg a valóságnak a közlésük. A mandulaműtét alsó korhatára 2,5 - 3 éves életkor. Felső korhatár nincs. A műtét "veszélye" ugyanaz, legfeljebb az, ami fáj, a gyereknek fáj és nem nekem. Mert azt is szokták mondani, hogy a gyereknek nem fáj utána nyeléskor a torka.
Nézze meg fül-orr-gégész is, nem veszélyes. Nyugodtan határozza el magát.
dr Gerencsér Emőke